Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz ziemny do celów opałowych ma być opodatkowany akcyzą

0
Podziel się:

Przewidziane są liczne zwolnienia z podatku np. dla gospodarstw domowych.

Gaz ziemny do celów opałowych ma być opodatkowany akcyzą
(KellyBoreson/iStockphoto)
bETArHOZ

Od listopada br. gaz ziemny przeznaczone do celów opałowych będzie opodatkowany akcyzą - zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przygotowany przez resort finansów. Przewidziane są liczne zwolnienia z podatku np. dla gospodarstw domowych.

_ Konieczność opodatkowania gazu ziemnego wynika z przepisów wspólnotowych, ponieważ z dniem 31 października 2013 r. upływa okres derogacji przewidziany dla Polski na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego oraz końcem możliwości stosowania zwolnienia terminowego dla gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych. Jednak maksymalny zakres zwolnień od akcyzy przewidziany w projekcie ustawy powinien zmniejszyć negatywne skutki opodatkowania gazu ziemnego dla gospodarki _ - napisano w uzasadnieniu do projektu opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

W dokumencie podano, że zwolnieniu z akcyzy będzie podlegać zużycie gazu w celach opałowych m.in. w procesie produkcji energii elektrycznej, produkcji wyrobów energetycznych, do przewozu towarów i pasażerów koleją, do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb, w leśnictwie, w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej. Zwolnieniu podlegać będzie też zużycie gazu w celach opałowych m.in. przez gospodarstwa domowe, szkoły, przedszkola, żłobki i kluby dziecięce, szpitale, przychodnie, organizacje pożytku publicznego.

bETArHPb

Ministerstwo przewiduje, że zmiany zwiększą dochody budżetu państwa o ok. 118 mln zł rocznie. _ Należy dodać, iż wejście w życie ustawy będzie miało znaczenie dla budżetu państwa już w 2013 roku, ponieważ opodatkowanie gazu będzie obowiązywać od dnia 1 listopada 2013 r. W związku z powyższym szacuje się, że dochody budżetu państwa z tytułu akcyzy od gazu ziemnego wyniosą w 2013 r. ok. 10 mln zł _ - wyjaśniono.

Zdaniem MF zmiana nie będzie miała wpływu na rynek pracy. W tzw. ocenie skutków regulacji zawartej w uzasadnieniu do projektu resort poinformował, że nie przewiduje negatywnego wpływu zmiany na rynek pracy, nawet w przypadku możliwości pogorszenia się konkurencyjności przedsiębiorstw w niektórych dziedzinach produkcji, np. w metalurgii czy przemyśle chemicznym.

_ Wejście w życie ustawy nie będzie miało negatywnego wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość oraz na funkcjonowanie przedsiębiorstw, gdyż zdecydowana większość tych przedsiębiorstw będzie korzystała ze zwolnień fakultatywnych lub obligatoryjnych z podatku akcyzowego od gazu ziemnego _ - napisano.

Resort obliczył, że przy przewidywanej stawce akcyzy na gaz ziemny do celów opałowych w wysokości 1,28 zł/1GJ oraz średnią hurtową cenę gazu ziemnego można przyjąć, iż akcyza będzie stanowić ok. 3 proc. średniej ceny hurtowej gazu ziemnego.

bETArHPh

MF wyjaśniło, że projekt przewiduje mechanizm ograniczający okres obowiązywania zwolnień z podatku, którego uruchomienie zależeć będzie od średniej arytmetycznej dziennych notowań gazu ziemnego na krajowej giełdzie energii w lipcu i grudniu poprzedniego roku.

Czytaj więcej w Money.pl

bETArHPC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)