Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz ziemny nadal ma być kluczowym dla Unii

0
Podziel się:

- Komisja Europejska spodziewa się, że gaz ziemny pozostanie kluczowym elementem w bilansie energetycznym Unii Europejskiej - ocenił unijny komisarz do spraw energii Guenther Oettinger. Według niego niezbędne inwestycje w infrastrukturę gazową szacowane są na co najmniej 70 mld euro.

Gaz ziemny nadal ma być kluczowym dla Unii
(farvatar/iStockphoto)

_ - Komisja Europejska spodziewa się, że gaz ziemny pozostanie kluczowym elementem w bilansie energetycznym Unii Europejskiej _ - ocenił unijny komisarz do spraw energii Guenther Oettinger. Według niego niezbędne inwestycje w infrastrukturę gazową szacowane są na co najmniej 70 mld euro.

Komisarz, który uczestniczył w czwartek w dorocznej konferencji Gas Infrastructure Europe (GIE), organizacji zrzeszającej europejskich operatorów infrastruktury przesyłowej gazu ocenił, że za gazem ziemnym, jako kluczowym paliwem przemawia jego niska emisyjność dwutlenku węgla, bezpieczeństwo i elastyczność dostaw oraz konkurencyjność wobec innych paliw.

_ - Istnieje powszechne porozumienie, by do 2030 roku osiągnąć cel redukcji gazów cieplarnianych poprzez zastąpienie gazem ziemnym paliw o większej emisji CO2 _ - dodał komisarz. Według niego w przyszłości paliwo to będzie miało do odegrania wielką rolę w zastosowaniu w połączeniu ze źródłami odnawialnymi.

Oettinger mówił również o możliwości zwiększenia wykorzystania gazu w transporcie samochodowym, a także jako paliwa do ogrzewania budynków indywidualnych.

_ - Naszym celem politycznym, wyznaczonym przez szefów państw, jest stworzenie największego zintegrowanego rynku gazu ziemnego na świecie _ - podkreślił komisarz ds. energii.

Według niego rynek ten będzie naprawdę działał, jeśli odpowiednio duże środki zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury przesyłowej, magazynowej oraz terminali gazu skroplonego LNG. _ - Szacuje się, że UE musi zainwestować co najmniej 70 mld euro w infrastrukturę gazową, a być może nawet więcej _ - ocenił Oettinger.

W jego opinii, systemy przesyłu nośników energii mają kluczowe znaczenie, ale pozostają w tyle w porównaniu z europejską infrastrukturą transportową. - _ Zadaniem na najbliższe lata jest doprowadzenie do powstania infrastruktury gazowej na poziomie paneuropejskiej o porównywalnej jakości jak sieć autostradowa czy kolejowa _ - mówił.

Prezydent GIE Jean-Claude Depail ocenił, że przyszłość dla rynku gazowego w Europie wyznaczają takie podstawowe zadania, jak dokończenie tworzenia zintegrowanego, wewnętrznego rynku gazu oraz przyjęcie pakietu rozwiązań regulacyjnych i mapy drogowej dla branży do 2050 r.

_ - Do powstania wspólnego, prawdziwego rynku gazu potrzebujemy nie tylko oprogramowania, czyli legislacji, ale również sprzętu, czyli infrastruktury, która musi powstać szubko, bez zbędnych obciążeń administracyjnych _ - zaznaczył.

Jak przypomniał szef organizacji, rozbudowa infrastruktury gazowej wiąże się z kapitałochłonnymi inwestycjami, w związki z tym potrzebny jest klimat inwestycyjny i stabilność rozwiązań regulacyjnych. - _ Trzeba zdać sobie sprawę z kluczowej roli, jaką gaz będzie odgrywał do 2050 r. _ - zaapelował Depail.

Jan Chadam, prezes krajowego operatora systemu przesyłkowego Gaz-System SA przypomniał, że Polska jest krajem, w którym gaz ziemny odgrywa szczególną rolę, a jego zużycie w najbliższych latach będzie znacząco rosło.

_ - Spółka przykłada wszystkie działania w rozwój infrastruktury dla bezpiecznego i konkurencyjnego rynku gazowego w Polsce, który będzie dobrze zintegrowany z całą Europą _ - dodał.

Wśród najważniejszych inwestycji realizowanych w naszym kraju w sektorze gazowym wymienił budowę terminala LNG w Świnoujściu, który rozpocznie działalność w 2014 r., budowę połączeń transgranicznych z sąsiednimi państwami oraz rozbudowę krajowego systemu przesyłowego o ponad 1 tys. km gazociągów.

W związku z planami eksploatacji w Polsce gazu niekonwencjonalnego z łupków, spółka rozważa też rozwój systemu sieci przesyłowej, aby umożliwić producentom przekazywanie tego paliwa na rynek krajowy i rynki zagraniczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska będzie mniej płacić za gaz? Bo... _ W 2011 roku za import gazu spoza UE musieliśmy wydać około 120 mld dolarów. Pojawia się pytanie, czy nas na to stać. _
Odkrycie na wybrzeżu. Znajdą tam ropę? Międzynarodowa ekspedycja naukowa wykazała, że na dnie zachodniego i południowego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego występują czynniki typowe dla obszarów bogatych w ropę naftową i gaz ziemny.
Łupki to bezpieczna, czysta energia? Bzdura! W USA wypadki przy wydobywaniu gazu łupkowego zdarzają się raz na sto odwiertów - powiedział zajmujący się ekologią prof. Robert W. Howarth z amerykańskiego Cornell University.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)