Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz
10.02.2012 10:56

Gazociąg Polska-Litwa. Wiadomo, ile ma kosztować

Zakończono prace związane z analizą ekonomiczną budowy połączenia gazowego Polska-Litwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Wstępne szacunki wskazują, że * *budowa połączenia gazowego Polska-Litwa * *kosztowałaby 471 mln euro. 73 proc. tych wydatków ponosiłaby Polska. *Gazociąg miałby 562 km długości. *

Zakładana przepustowość umożliwi przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W komunikacie spółki Gaz-System czytamy również, że przy dodatkowych inwestycjach przepustowość połączenia wzrosłaby do 4,5 mld m3 rocznie.

Dodano, że niedawno zarządy AB Lietuvos Dujos i Gaz-System podjęły decyzję o przystąpieniu do następnego etapu projektu - opracowania studium wykonalności połączenia gazowego.

_ W najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przetarg na przeprowadzenie takiego studium wykonalności. Studium powinno być gotowe w czwartym kwartale 2012 roku. Następnym krokiem będzie kompleksowe badanie rynku, po którym rozpoczną się przygotowania związane z uzyskaniem niezbędnego wsparcia UE przy budowie połączenia gazowego Polska-Litwa _ - czytamy w komunikacie.

Połączenie Polska-Litwa może stanowić jeden z elementów strategii integracji rynków energetycznych i krajów w regionie Morza Bałtyckiego poprzez stworzenie międzynarodowych połączeń energetycznych w ramach tzw. Energy Market Interconnection Plan (BEMIP).

BEMIP jest jednym z priorytetów rozwoju infrastruktury energetycznej wskazanych przez Unię Europejską w czasie Drugiego Strategicznego Przeglądu Energetycznego (SER2). Jego celem jest integracja rynków gazu i energii w regionie Morza Bałtyckiego.

Więcej o rynku gazu czytaj w Money.pl
Koncesje na wydobycie gazu i ropy tylko... Wydawanie pozwoleń na poszukiwania, rozpoznawanie i wydobywanie podlega teraz przetargom.
W tych krajach Gazprom odkręcił już kurek Zmniejszone dostawy gazu z Gazpromu wciąż mają Rumunia, Niemcy i Włochy.
Szkolenie bez zmiany biegów i bez stresu Jednoczesna zmiana biegów i orientowanie się w sytuacji nie jest powodem do zrezygnowania z ubiegania się o prawo jazdy. Zdecyduj się na automat!
Tagi: gaz, gazociąg, litwa, polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz