Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gazprom chce 7 mld dolarów. Nie zapłacą

0
Podziel się:

Ukraina wypełniła wszystkie swoje zobowiązania wobec Gazpromu i uważa, że problem wystawionego przez rosyjskiego monopolistę rachunku w wysokości 7 mld dol. za nieodebrany gaz nie istnieje.

Gazprom chce 7 mld dolarów. Nie zapłacą
(sunshinecity/CC/Flickr)

Ukraina wypełniła wszystkie swoje zobowiązania wobec Gazpromu i uważa, że problem wystawionego przez rosyjskiego monopolistę rachunku w wysokości 7 mld dol. za nieodebrany gaz nie istnieje - oświadczył ukraiński minister ds. energetyki Eduard Stawycki.

Minister wyraził nadzieję, że sprawa kary za nieodebrany przez Ukrainę gaz zostanie rozwiązana przy pomocy prawników. _ Ukraina w pełni zapłaciła za dostarczony jej gaz _ - podkreślił.

Stawycki wykluczył jednocześnie, jakoby rachunek wystawiony przez Gazprom był odpowiedzią Moskwy na umowę o wydobyciu gazu łupkowego, podpisaną przez Ukrainę z koncernem Shell.

_ - Gazprom wysłał ten rachunek jeszcze przed podpisaniem (umowy z Shellem) _ - oświadczył.

Naftohaz oświadczył, że otrzymał od Gazpromu rachunek na 7 mld dolarów za odebranie mniejszych ilości gazu, niż zapisano w kontraktach.

Ukraińska firma podawała wcześniej, że w roku ubiegłym ograniczyła odbiór gazu z zagranicy o 26,5 proc., czyli do 32,9 mld metrów sześciennych. Od Gazpromu Ukraina kupiła niecałe 25 mld m sześc., tymczasem umowa przewiduje kupno aż 52 mld m sześc. paliwa.

Ukraina narzeka, że płaci za rosyjski gaz jedną z najwyższych cen w Europie. W ostatnim kwartale 2012 r. cena ta wynosiła 430 dolarów za 1 tysiąc metrów sześciennych paliwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Domagają się 7 mld dol. To zemsta Moskwy To rachunek jaki wystawił rosyjski Gazprom państwowej spółce Ukrainy za to, że nie odbiera ona od Rosji takich ilości gazu, jakie przewidziano w kontraktach.
Kiedyś zakręcili im kurek. Teraz im pomogą? Naftohaz Ukrainy zaoferował pomoc Gazpromowi, który nie może się uporać z dostawami gazu dla odbiorców w krajach UE.
Gazprom traci monopol. Firmy mają wybór Rosyjskie firmy energetyczne i działające w tym kraju zagraniczne koncerny energetyczne osłabiają pozycję Gazpromu, zawierając umowy na dostawy gazu z Rosnieftem i Novatekiem.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)