Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazprom i austriacki OMV podpisały memorandum

0
Podziel się:

Budowa austriackiego odcinka gazociągu South Stream ma dostarczać rosyjski
gaz Europie Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Inwestycja wzbudza obawy Europy.

Gazprom i austriacki OMV podpisały memorandum
(materiały prasowe Gazprom)

W siedzibie rosyjskiego koncernu w Moskwie prezes Gazpromu Aleksiej Miller spotkał się z prezesem OMV Gerhardem Roissem. Podczas spotkania roboczego podpisano memorandum ws. budowy austriackiego odcinka gazociągu South Stream - taką informację Gazpromu rozesłała w Brukseli firma komunikacyjna GPlus Europe

Jak podkreślono, memorandum wyraża intencje stron, dotyczące budowy austriackiego odcinka gazociągu, który będzie mieć przepustowość do 32 mld m sześc. gazu rocznie i który będzie miał swój punkt końcowy w austriackim hubie gazowym Baumgarten. Kontrowersyjna, omijająca Ukrainę rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Ma to być kolejny, po Gazociągu Północnym, rurociąg omijający Ukrainę.

Obecnie import z Rosji zaspokaja ok. jednej trzeciej zapotrzebowania na gaz w UE; 40 proc. importowanego przez Unię z Rosji gazu jest transportowane przez Ukrainę.

Gazprom zapowiada, że wszystkie pozwolenia potrzebne do budowy austriackiego odcinka spółki uzyska do końca 2015 r. - _ Pierwsze dostawy gazu są oczekiwane w 2017 r., a pełne uruchomienie austriackiego odcinka gazociągu planowane jest na styczeń 2018 roku _ - czytamy w komunikacie Gazpromu.

Miller przypomina w tym komunikacie, że wdrażanie projektu ma już solidne podstawy w prawie międzynarodowym dzięki międzyrządowej umowie podpisanej przez Rosję i Austrię w kwietniu 2010 r.

- _ Potrzeba budowy i korzyści wynikające z projektu gazociągu South Stream dla Europy są oczywiste _ - przekonuje szef Gazpromu cytowany w informacji.

_ To ważny krok w kierunku znaczącego zwiększenia bezpieczeństwa dostaw gazu dla Austrii i dalszego wzmocnienia roli Baumgarten jako kluczowego hubu gazowego w Europie Środkowej i Wschodniej _ - podkreśla Roiss, który przekazał Millerowi list od ministra gospodarki Austrii Reinholda Mitterlehnera. Minister miał wyrazić w tym liście poparcie dla wdrażania projektu South Stream w Austrii.

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, który ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Przepustowość South Streamu ma wynieść 63 mld m sześc. gazu rocznie. Inwestycja wzbudza obawy o dalsze uzależnienie UE od dostaw gazu z Rosji.

Umowy międzyrządowe dotyczące gazociągu South Stream podpisało z Rosją sześć krajów Unii: Bułgaria, Węgry, Słowenia, Grecja, Chorwacja i Austria. W grudniu ub.r. Komisja Europejska zaleciła renegocjację tych porozumień, bo są one sprzeczne z trzecim pakietem energetycznym UE. Umowy te - w opinii KE - dają nadmierne prawa Gazpromowi, jak np. zarządzanie gazociągiem, wyłączny do niego dostęp, czy ustalanie taryf przesyłowych. Negocjacje z rosyjskim rządem ws. zmiany umów miała prowadzić Komisja, ale w związku z kryzysem na Ukrainie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zapowiedział zamrożenie rozmów na poziomie politycznym.

W kwietniowej rezolucji Parlamentu Europejskiego poruszono temat bezpieczeństwa energetycznego; PE podkreślił pilną potrzebę zdecydowanej wspólnej polityki bezpieczeństwa energetycznego UE, czyli unii energetycznej, by ograniczyć uzależnienie UE od rosyjskiej ropy i gazu. PE jest zdania, że nie należy budować Gazociągu Południowego (South Stream), należy natomiast udostępnić inne źródła dostaw.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)