Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazprom już podpisał i chce budować w Polsce. Premier nic o planach Rosjan nie wie

0
Podziel się:

Decyzje Gazpromu, nie są konsultowane z polskim rządem i Bogu dzięki.

Gazprom już podpisał i chce budować w Polsce. Premier nic o planach Rosjan nie wie
(PAP/Radek Pietruszka)

Strategicznie rzecz biorąc nie chcemy zwiększać puli gazu rosyjskiego - oświadczył premier Donald Tusk. Krótko po tej deklaracji pojawiły się agencyjne informacje, że Gazprom i EuRoPol Gaz podpisały memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa przez terytorium Polski.

Na pytanie dziennikarzy o te doniesienia szef rządu odparł: _ muszę sprawdzić te informacje _. I dodał: _ ja nic nie wiem, nie komentuję czegoś, o czym mało wiem _. Dopytywany powiedział: _ decyzje, jakie podejmuje Gazprom, nie są konsultowane z polskim rządem i Bogu dzięki _.

Wcześniej podczas tego briefingu Donald Tusk - odnosząc się do nieskonkretyzowanych jeszcze informacji napływających z Rosji o tym, że Gazprom rozważa powrót do budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego - podkreślił, że minister skarbu Mikołaj Budzanowski _ zaprezentował bardzo precyzyjnie stanowisko polskiego rządu w sprawie szeroko pojętych kwestii gazociągowych w relacjach polsko-rosyjskich _.

Premier zaznaczył, że to stanowisko zostało wypracowane wiele miesięcy temu i dotyczy m.in. _ oczekiwań, czy rosyjskiego wyobrażenia, że jest do ustalenia z Polską przeprowadzenie gazociągu, który omijałby Ukrainę _.

_ - Polska nie będzie uczestniczyła w takich politycznych kontekstach, dla nas gaz nie jest narzędziem uprawiania polityki i bardzo chcemy, zgodnie z przepisami unijnymi, aby kwestie gazowe były wolne od polityki _ - oświadczył premier. Dlatego, jego zdaniem, dobrze się stało, że minister Budzanowski szybko przeciął wszystkie spekulacje na ten temat.

_ - Strategicznie rzecz biorąc nie chcemy zwiększać puli gazu rosyjskiego _ - podkreślił premier. Zaznaczył, że Polska pracuje od kilku lat nad dywersyfikacją dostaw i źródeł gazu, dlatego nie jesteśmy zainteresowani _ jakimś radykalnym zwiększeniem puli gazu, którą kupowalibyśmy z Gazpromu _.

Agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, podała, że szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali w Petersburgu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Dokument przewiduje realizację projektu Jamał-Europa II przez terytorium Polski w kierunku Słowacji i Węgier, o przepustowości nie mniejszej niż 15 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

_ - Projekt Jamał-Europa II przewiduje budowę dodatkowych mocy dla transportu gazu w celu zapewnienia gwarantowanego zaopatrzenia europejskich odbiorców w rosyjski gaz _ - mówił Miller. W Petersburgu odbywa się szczyt państw bałtyckich, w którym uczestniczy wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozycja Gazpromu w Europie upada. Dlaczego? Gazprom żąda zapłaty 7 mld dolarów od ukraińskiego Naftohazu za to, że nie odbiera ona od Rosji takich ilości gazu, jakie przewidziano w kontraktach.
Rosja ogłosiła, ile ma gazu w łupkach Zasoby gazu niekonwencjonalnego w Rosji wynoszą 665-680 bln metrów sześciennych - szacuje Gazprom.
Wysokie ceny gazu to wina rządów PiS? Po Nowym Roku spadną ceny gazu ziemnego - zapowiedział minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)