Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gazprom odkłada negocjacje. Zabraknie nam gazu?

0
Podziel się:

PGNiG: Jak się nie dogadamy trzeba będzie ciąć dostawy.

Gazprom odkłada negocjacje. Zabraknie nam gazu?
(lagereek/iStockphoto)

Jutro wygasa krótkoterminowa umowa z Gazpromem na dodatkowe dostawy błękitnego paliwa do naszego kraju. **Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uspokaja, że gazu w Polsce wystarczy, by zabezpieczyć dostawy dla odbiorców, chyba że sie nie dogadamy z Rosjanami, a zima będzie mroźna.

Rzeczniczka PGNiG-u Joanna Zakrzewska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że nasze podziemne magazyny gazu wypełnione są w 100 procentach. Jednak w przypadku mroźnej zimy i nie podpisania kolejnej umowy trzeba będzie ciąć dostawy dla odbiorców.

POSŁUCHAJ JOANNY ZAKRZEWSKIEJ:

Pawlak: Czas na awaryjne scenariusze

**WicepremierWaldemar Pawlaknie wykluczył, że w przypadku braku rozstrzygnięć w polsko-rosyjskich negocjacjach na temat dostaw gazu, konieczne będzie przygotowanie _ scenariuszy awaryjnych _.

_ - Niewykluczone, że potrzebne będzie też przygotowanie scenariuszy awaryjnych, gdyby nastąpiło przedłużanie bądź niepowodzenie w negocjacjach _ - powiedział Pawlak.
_ _

_ - Trwa korespondencja. Możemy się spodziewać jeszcze na początku października rozstrzygnięć _ - ocenił minister gospodarki, pytany o terminy i postępy negocjacji gazowych.

ZOBACZ TAKŻE: W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz
Na początku września, po rozmowach z premierem Rosji Władimirem Putinem, premierDonald Tuskocenił, że jest szansa na rychłe zakończenie negocjacji i podpisanie kontraktu na dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu do Polski.

Konieczność uzupełnienia dostaw gazu do Polski wynika z wygaśnięcia z końcem tego roku kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE). Spółka ta, w połowie należąca do Gazpromu, dostarczała do Polski od 2006 r. 2,3 mld m sześc. gazu rocznie.

Już od początku roku RUE nie realizowało dostaw do naszego kraju; spółka została wyeliminowana z pośrednictwa w handlu gazem pomiędzy Rosją a Ukrainą. 1 czerwca PGNiG podpisało z Gazpromem kontrakt krótkoterminowy na dodatkowy miliard m sześc. gazu w tym roku; wciąż jednak nie są zapewnione dodatkowe dostawy długoterminowe po 2010 roku.

Własnego gazu mamy na 10 lat

**Polski gaz zalega 263 złożach, głównie na południowym wschodzie i na zachodzie kraju. Rocznie potrzebujemy ok. 14,4 mld metrów sześciennych gazu. Roczne wydobycie to ok. 5,2 mld m. sześć. Oznacza to, że rodzimego surowca starczyłoby nam na niespełna 10 lat samowystarczalności.

Ile wart jest nasz gaz? Licząc po cenach rynkowych, czyli tyle ile płacimy za gaz Rosjanom - 450 dolarów za tysiąc metrów sześciennych pod naszymi nogami mamy 62 mld 550 mln dolarów.

Gaz z rodzimych złóż pokrywa więc niewiele ponad 30 procent zapotrzebowania. W bilansie ujęto zasoby gazu ze złóż wyłączonych z eksploatacji i przeznaczonych na magazyny gazu ziemnego.

Zdecydowaną większość gazu w Polsce wydobywa PGNiG, choć to wydobycie w ostatnich latach nieznacznie spadło, to w najbliższych latach planowany jest jego wzrost. - _ Koncern zwiększy wydobycie do ok. 6,2 mld m. sześc. _ - poinformowano w strategii spółki do roku 2015.

Zdaniem ekspertów Instytutu są szanse na odnawianie krajowej bazy zasobowej gazu ziemnego i utrzymanie wysokiego poziomu wydobycia, pokrywającego w blisko połowie nasze zapotrzebowanie - przynajmniej do roku 2022 roku.

Na dywersyfikację musimy poczekać

Najlepszym środkiem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne kraju, jest inwestowanie w poszukiwania nowych złóż i rozbudowa podziemnych magazynów gazu, tym bardziej, że na szybka dywersyfikację nie mamy co liczyć, plany budowy gazociągu do Norwegii zarzucono, gazociąg Nabucco cały czas pozostaje na etapie planów.

Najlepszy zdaniem fachowców sposób na uniezależnienie sie od Rosji, czyli budowa gazoportu w Świnoujściu to perspektywa kilku lat. Zakończenie budowy terminala LNG w Świnoujściu przewidziane jest na przełomie 2013 i 2014 roku.

Rozbudowujemy sieć podziemnych magazynów na gaz

Na magazyny podziemne przeznaczono złoża Wierzchowice (4 098 mln m3), Strachocina (122 mln m3), Husów (373 mln m3), Jaśniny Północ (92 mln m3), Brzeźnica (46 mln m3), Swarzów (29 mln m3). Brane są pod uwagę złoża: Brzostowo, Żuchlów i Załęcze.

Raport Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)