Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gazprom
11.07.2012 17:36

Gazprom wielkim wierzycielem. Zalegają na miliardy

Długi krajów wchodzących w skład byłego Związku Radzieckiego wobec spółki Gazprom wyniosły w 2011 r. ponad 6 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mitya Aleshkovsky/cc/flickr)

*Długi krajów wchodzących w skład byłego Związku Radzieckiego wobec spółki Gazprom wyniosły w 2011 r. ponad 6 mld dolarów - podał rosyjski dziennik Wiedomosti. *

Dziennik podkreślił, że jest to rekord w historii współpracy gospodarczej pomiędzy rosyjskim monopolistą gazowym a krajami należącymi do Wspólnoty Niepodległych Państw.

Głównym odbiorcą rosyjskiego gazu w 2011 roku była Ukraina, która zaimportowała gaz za 12,4 mld dolarów. Dług Ukrainy wobec Gazpromu jest wart 18 proc. rocznego wolumenu dostaw do tego kraju.

W podobnej sytuacji jest Białoruś, zadłużenie której również wynosi równowartość 18 proc. rocznych dostaw gazu. Najbardziej jednak zadłużona jest Mołdawia, której dług wobec rosyjskiego potentata trzykrotnie przekracza roczne zapotrzebowanie na gaz.

W 2011 roku koszt błękitnego paliwa, które trafiło do mołdawskich odbiorców wyniósł 1 mld dolarów. W najgorszej sytuacji okazało się Naddniestrze, separatystyczna republika na terytorium Mołdawii, które odpowiada za większą część mołdawskiego długu.

Tagi: gazprom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz