Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gazprom
24.06.2010 08:52

Gazprom wznawia dostawy gazu na Białoruś

Białoruś zapłaciła Rosji 192 mln dol. Łukaszenko stawia warunek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Białoruś spłaciła dług w wysokości około 192 mln dolarów. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko (na zdjęciu) żąda jednocześnie od Rosji zapłaty za tranzyt gazu.

_ - Prezes Gazpromu Aleksiej Miller podczas rozmowy telefonicznej poinformował prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, że strona białoruska całkowicie zapłaciła za dostawy gazu zgodnie z kontraktem i Gazprom podjął decyzję o wznowieniu dostaw gazu na Białoruś w pełnym wymiarze _ - powiedziała rzeczniczka Kremla Natalia Timakowa.

Według białoruskich agencji, także Gazprom zapłacił Białorusi za tranzyt gazu. Rosja jednak nie wpłaciła na konto koncernu Biełtransgaz żądanej kwoty 260 milionów dolarów, a jednie 228 milionów.

Gazprom rozliczył się z białoruskimi partnerami według stawki 1,45 dolara za tysiąc metrów sześciennych błękitnego paliwa. Mińsk domagał się 1,88 za tysiąc metrów sześciennych gazu.

_ _[

Dostawy gazu z Białorusi na Litwę spadły o 30 procent ]( http://news.money.pl/artykul/dostawy;gazu;z;bialorusi;na;litwe;spadly;o;30;procent,140,0,636044.html )Zapłaty do godz. 10 żądał Mińsk._ - Jeśli do tego nie dojdzie, będziemy zmuszeni wstrzymać świadczenie usług tranzytowych surowca węglowodorowego przez terytorium __ Białorusi _ - ostrzegał pierwszy wicepremier Białorusi Uładzimir Siemaszko.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka szacuje dług Gazpromu na 260 mln dolarów.

Wczoraj rano Gazprom ograniczył dostawy gazu na Białoruś o 60 procent w stosunku do normalnego przepływu. Wcześniej ograniczył dostawy w poniedziałek o 15 procent a we wtorek o kolejne 15 procent.

Wczoraj wieczorem Marlene Holzner, rzeczniczka komisarza UE ds. energii Guenthera Oettingera, podała, że w związku z rosyjsko-białoruskim konfliktem dostawy gazu na Litwę spadły o 50 procent.

Gaz-System i PGNiG poinformowały natomiast, że wczoraj po południu nastąpiły spadki ciśnienia w punkcie zdawczo-odbiorczym gazu Wysokoje na granicy polsko-białoruskiej, ale po godz. 17 ciśnienie wróciło do normy.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: gazprom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz