Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gazprom zmniejsza tranzyt gazu przez Polskę?

0
Podziel się:

Rosyjski potentat zwiększa dostawy gazu do Niemiec za pośrednictwem uruchomionego niedawno Gazociągu Północnego, zmniejszając jednocześnie tłoczenie surowca do magistrali Jamał-Europa.

Gazprom zmniejsza tranzyt gazu przez Polskę?
(Mitya Aleshkovsky/cc/flickr)

Rosyjski potentat zwiększa dostawy gazu do Niemiec za pośrednictwem uruchomionego niedawno Gazociągu Północnego (Nord Stream), zmniejszając jednocześnie ilości surowca, tłoczone do tego kraju magistralą Jamał-Europa - informują media w Rosji. Oznaczałoby to, że przez Polskę płynie coraz mniej rosyjskiego gazu.

Według rządowej _ Rossijskiej Gaziety _, dostawy gazu do Niemiec z wykorzystaniem Nord Stream wzrosły z 340 tys. metrów sześciennych na godzinę na początku listopada do 590 tys. metrów sześciennych na godzinę w dniu 27 listopada.

Natomiast _ Wiedomosti _ podają, że 26 listopada ilości gazowego paliwa tłoczone do Niemiec za pośrednictwem gazociągu Jamał-Europa spadły z 2,8 mln metrów sześciennych na godzinę do 2,2 mln metrów sześciennych na godzinę, tj. do letniego minimum._ Rossijskaja Gazieta _ podkreśla, że rura jamalska to najkrótsza droga dostaw rosyjskiego gazu do niemieckich odbiorców.

Z kolei _ Wiedomosti _ przypominają, że Moskwa zapewniała, iż po oddaniu do eksploatacji Gazociągu Północnego tranzyt gazu z Rosji do Niemiec przez terytorium Białorusi nie ucierpi.

Za to agencja Interfax przekazuje, że Gazprom nie chce komentować sytuacji ze zmianami wielkości dostaw surowca do Europy.

Pierwsza nitka Nord Stream, który bezpośrednio łączy Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie, została oddana do użytku 8 listopada. Docelowo będzie mieć przepustowość 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie (dwie nitki po 27,5 mld metrów sześc.). Strona rosyjska nie wyklucza ułożenia jeszcze jednej nitki.

Gazociąg Jamał-Europa prowadzi z Rosji przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Jego przepustowość wynosi 32,9 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew oświadczył na początku listopada, że rosyjski koncern nie zmniejszy tranzytu gazu przez Białoruś po uruchomieniu Gazociągu Północnego.

_ - Redukcji tranzytu przez białoruski odcinek nie będzie. Ograniczania przesyłu rurą Jamał-Europa nie przewiduje się ani z pobudek technologicznych, ani komercyjnych _ - oznajmił.

Czytaj więcej o polityce gazowej Rosji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t99315.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;gazpromu;w;piatek;caly;bieltransgaz;bedzie;nasz,221,0,975581.html) Rosyjska gazowa potęga coraz bliżej Polski Na mocy tych porozumień od 2012 roku Rosja o połowę obniży cenę gazu ziemnego dla Białorusi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t193534.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;porozumiala;sie;z;bialorusia;w;sprawie;gazu,232,0,972264.html) Rosja obniży cenę gazu o połowę. Co w zamian Na razie nie jest jasne, co strona rosyjska otrzyma od Mińska w zamian za ustępstwa w sferze gazowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t188752.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eksperci;nord;stream;nie;jest;zagrozeniem;dla;polski,32,0,963104.html) Eksperci: W tym roku od gazu nas nie odetną Ostatni kryzys gazowy odbił się na Rosji na tyle negatywnie, że nie będzie chciał znowu stawiać siebie w takiej sytuacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)