Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz łupkowy w polsce
30.04.2012 07:02

Gazu łupkowego znów jest w Polsce dużo

Według nowych badań mamy 1-3 biliony metrów sześciennych tego surowca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Skraba/Reporter)

Według nowych badań mamy 1-3 biliony metrów sześciennych gazu łupkowego. Pierwsze szacunki zasobów paliwa w Polsce, oparte na wynikach odwiertów opublikowała firma LNG Energy, 20-procentowy udziałowiec firmy Saponis.

Według nich tylko na trzech pomorskich koncesjach należących do Saponisu może się znajdować 376 miliardów metrów sześciennych gazu łupkowego. Podobnych koncesji w całej Polsce jest ponad 100 - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

Gazeta dodaje, że do tej pory ilość gazu szacowano na podstawie warunków geologicznych. Z danych wynika, że na koncesjach Sławno, Słupsk i Starogard w pesymistycznym scenariuszu może być 128 miliardów metrów szesciennych gazu. W optymistycznym - 376 miliardów. Ponieważ udaje się wydobyć około 20 procent gazu, wydobycie na trzech koncesjach Saponisu
sięgałoby 25-75 miliardów metrów sześciennych.

Eksperci podkreślają, że te dane są dziś najbardziej wiarygodne. Jeśli inne koncesje byłyby równie zasobne w gaz, to oznaczałoby, że na wszystkich 106 obszarach poszukiwawczych w Polsce może być od jednego do trzech bilionów metrów sześciennych gazu. To znacznie więcej, niż
oszacował Polski Instytut Geologiczny.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że Saponis szuka surowca na wybrzeżu, czyli w najbardziej perspektywicznym regionie i że koncesje w innych regionach kraju mogą być mniej zasobne.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą sparaliżować wydobycie gazu łupkowego Grupa europosłów, domaga się wzmocnienia unijnych przepisów środowiskowych. Nie ukrywają, że chcą zakazać szczelinowania.
Biznes za setki miliardów. Szukają wspólników Rosyjski, państwowy gigant naftowy, szuka chętnych do wspólnej eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, gaz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz