Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GDDKiA nie chce tanich i bezpiecznych dróg?

0
Podziel się:

Można by od zaraz dać kierowcom 3 tysiące szybkich dróg. Ale lepiej poczekać 12 lat.

GDDKiA nie chce tanich i bezpiecznych dróg?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W Polsce może powstać z dnia na dzień 3 tysiące kilometrów szybkich, niezakorkowanych dróg. Będzie to kosztować grosze. Jednak GDDKiA nie chce ułatwiać podróżowania kierowcom i spokojnie czeka aż powstaną autostrady i drogi ekspresowe.

O pomyśle na szybsze drogi pisze internetowy serwis _ Rzeczpospolitej _. Koncepcja jest rzeczywiście tania w realizacji. Pomysł jest tak banalny, że aż dziw bierze, iż do dziś nikt na niego nie wpadł.

Chodzi mianowicie o przemalowanie pasów na tych drogach krajowych, które mają szerokie utwardzone pobocza. Takich dróg jest sporo - łącznie ich długość ma około 3 tysiące kilometrów. Zamiast po jednym poboczu z każdej strony oraz po jednym pasie ruchu w każdym kierunku _ Rzeczpospolita _ proponuje, aby wymalować trzy pasy ruchu.

Droga wyglądałaby podobnie do tych, które kierowcy spotykają w terenach górskich. Tam często na wzniesieniu są dwa pasy ruchu w jednym kierunku kierunku (dla jadących pod górę) i jeden pas dla zjeżdżających.

W ramach przygotowań do Euro 2012 w ciągu zaledwie czterech lat ma w Polsce powstać 930 kilometrów autostrad i prawie 2300 kilometrów dróg ekspresowych. Na koniec 2007 roku w Polsce były 674 kilometry autostrad. W 2007 roku nie został oddany do użytku ani jeden nowy kilometr, choć GDDKiA wydała 10 mld zł.

Nie ma większych przeszkód, aby takie rozwiązanie zastosować również na terenach nizinnych. Kierowcy co parę kilometrów mieliby szansę bezpiecznie wyprzedzać wolno jadące pojazdy.

Ponoć to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż obecne szerokie pobocza. W dodatku takie rozwiązania stosują znacznie bogatsze kraje o nieporównywalnie lepszej infrastrukturze, na przykład Szwecja czy Francja.

Na drogach z poboczami kierowcy często wyprzedzają _ na trzeciego _, _ na czwartego _, spychając wolniejsze pojazdy na pobocza. W przypadku rozwiązania 2+1, wielu kierowców powstrzymuje się od ryzykownych manewrów, jeśli widzą na znakach, że za parę kilometrów będą mieli drugi pas do wyprzedzania.

Jest jeszcze jeden argument za likwidacją poboczy i tworzeniem dróg trzypasmowych, którego _ Rzeczpospolita _ nie porusza. Nawet jeśli sieć autostrad powstanie, to przecież kierowcy nie dojadą nimi wszędzie. Dobre drogi krajowe będą wciąż potrzebne. Poza tym opłaty za przejazd autostradami są bardzo wysokie i wielu kierowców nie będzie stać na przejazd. Będą je omijać i jeździć krajówkami.

WIĘCEJ:

Nie można też być spokojnym o drogi ekspresowe. Coraz częściej rząd wspomina, aby również za jeżdżenie po nich pobierane było myto (niektóre z _ ekspresówek _ standardem nie wiele odstają od autostrad).

WIĘCEJ:

Może się więc okazać, że nawet jeśli w Polsce będą autostrady i drogi ekspresowe, to krajówki wciąż będą zapchane.

Żeby zrealizować pomysł _ Rz _, wystarczy trochę białej farby i zmiana jednego rozporządzenia, które dziś umożliwia namalowanie trzeciego pasu tylko na terenach górskich.

( http://static1.money.pl/i/a/20/12308.jpg Istniejące i planowane autostrady w Polsce (kliknij, aby powiększyć) )
_ Istniejące i planowane autostrady w Polsce _
(kliknij, aby powiększyć) - _ Do szybkiej jazdy powinny być autostrady i ekspresówki, które kiedyś wybudujemy _ - mówi _ Rz _ Artur Mrugasiewicz z GDDKiA. W ten sposób ucina marzenia kierowców, o choć odrobinę bardziej komfortowym podróżowaniu.

Nawet jeśli autostrady powstaną do 2012 roku, to nie rozwiążą one komunikacyjnych problemów. Poza tym że opłaty za nie są wysokie, to ich główną rolą jest usprawnienie tranzytu przez Polskę. W wielu przypadkach nie ułatwią dojazdu choćby na wakacje.

Sytuację mogą poprawić drogi ekspresowe - jeśli będą bezpłatne. Jednak większość z nich ma według planów powstać dopiero do 2020 roku.

Tym bardziej może dziwić stanowisko GDDKiA, że karze kierowcom czekać jeszcze 12 lat, żeby mogli bez ryzykowania życia wyprzedzać TIR-y.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)