Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dom
18.12.2013 12:22

Gdzie szukać domów lub szeregówek spełniających kryteria MdM?

Niewielkie domy są rzadkością w ofercie deweloperskiej. Jednak udało się znaleźć blisko 100 propozycji w całej Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(twistyfoldy.net/CC/Flickr)

Według pierwotnych założeń program Mieszkanie dla Młodych (MdM) miał obejmować swoim zakresem tylko nowe lokale. Jednak podczas prac w sejmowej podkomisji posłowie zdecydowali, że dopłaty otrzymają również osoby kupujące niewielki dom. Zobacz, gdzie kupując dom, można liczyć na dopłaty.

Od 1 stycznia 2014 roku, o dopłaty na zakup nieruchomości mogą się ubiegać nie tylko osoby zamierzające kupić mieszkanie. Posłowie zdecydowali, że program Mieszkanie dla Młodych swoim zakresem obejmie także niewielkie domy, których powierzchnia użytkowa, w zależności od ilości dzieci, nie przekroczy 100 m kw. lub 110 m kw.

Jednak w ofercie polskich deweloperów występują zazwyczaj samodzielne budynki lub segmenty o nieco większym metrażu (130 m kw. - 150 m kw.) . Eksperci z portaluRynekPierwotny.com sprawdzili, czy uczestnicy programu MdM będą mieli problem ze znalezieniem _ domu dla młodych. _

Jak szukać domu z dopłatą?

Niewielkie domy są rzadkością w ofercie deweloperskiej. Na podstawie danych największej bazy nowych nieruchomości w Polsce - portalu RynekPierwotny.com - można wskazać tylko 84 budynki i segmenty, które w obecnych warunkach na pewno zakwalifikowałyby się do programu MdM (dane w tabeli).

Te przykłady nieruchomości spełniają kryteria dotyczące powierzchni oraz lokalnych wartości limitu cenowego. Co najważniejsze, ich całkowity metraż, który wyznaczono z uwzględnieniem strychów oraz pomieszczeń gospodarczych, jest mniejszy od 110 m kw.

Większość domów spełniających warunki kwalifikacji do programu MdM zlokalizowana jest na terenie gmin sąsiadujących z dużymi miastami (Warszawą, Krakowem i Poznaniem). W dużych miastach można znaleźć jedynie 18 odpowiednich nieruchomości.

*- Założenia: uwzględniono lokalne poziomy limitów cenowych MdM-u oraz podwyższony limit (110 mkw.) w odniesieniu do całkowitej powierzchni domu, w tabeli zostały przedstawione oferty deweloperów, którzy podają ceny ofertowe
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych portalu RynekPierwotny.com i stron deweloperów

Jak obliczyć powierzchnię użytkową domu?

Szukając ofert spełniających kryteria programu MdM warto zwrócić uwagę na powierzchnię domu, którą prezentują deweloperzy. Większość deweloperów podaje jedynie całkowitą powierzchnię oferowanych domów, metrażowe limity programu MdM (100 m kw., 110 m kw.) są zaś stosowane w odniesieniu do powierzchni użytkowej.

Może się więc okazać, że dom o powierzchni 120 m kw. - 130 m kw. również zakwalifikuje się do programu MdM. Obliczając powierzchnię użytkową nie bierzemy bowiem pod uwagę metrażu strychu, balkonów, tarasów, kotłowni, pralni oraz piwnic.

Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny

Jakiej kwoty kredytu potrzebujesz? ZOBACZ OFERTY; )

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: dom, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki, nieruchomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz