Notowania

kryzys w usa
08.08.2011 07:47

Geithner krytykuje S&P

Amerykański minister skarbu Timothy Geithner wyraził ubolewanie z powodu straszliwie nierozważnej decyzji agencji Standard&Poor's.

Podziel się
Dodaj komentarz
(whitehouse.gov/public domain)

Amerykański minister skarbu (finansów) Timothy Geithner wyraził wczorajubolewanie z powodu _ straszliwie nierozważnej decyzji _ agencji ratingowej Standard&Poor's o obniżeniu ratingu wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych.

_ - Uważam, że S&P podjęła straszliwie nierozważną decyzję , po raz pierwszy w historii obniżając rating kredytowy USA z maksymalnej noty AAA do AA+ - oświadczył Geithner w telewizji NBC. - Dowiedli zdumiewającego braku znajomości podstaw matematyki w budżecie amerykańskim. Myślę, że wyciągnęli błędne wnioski _ - powiedział Geithner.

Administracja USA zakwestionowała wcześniej wiarygodność analiz leżących u podstaw obniżenia ratingu. Według źródeł zbliżonych do sprawy, ministerstwo skarbu znalazło w analizie S&P błąd, polegający na zawyżeniu o 2 bln dolarów wydatków uznaniowych rządu USA, i agencja była zmuszona usunąć tę liczbę ze swego dokumentu.

Analityk Money.pl mówi, jak radzić sobie w tym tygodniu

Zapytany o szanse na odbicie amerykańskiej gospodarki, Geithner wyraził optymizm. _ _

_ - Nasz kraj jest dużo silniejszy niż Waszyngton _ - odparł, nawiązując do wielu tygodni negocjacji przed uchwaleniem w Kongresie USA redukcji deficytu budżetowego i podniesienia pułapu zadłużenia.

_ - Mamy bardzo odporną gospodarkę. Jesteśmy bardzo silnym krajem. Mam ogromną wiarę w zdolność amerykańskiej gospodarki i narodu amerykańskiego do regeneracji _ - zapewnił minister.

Od kilku tygodni prasa amerykańska spekulowała na temat odejścia Geithnera ze stanowiska, ale w niedzielę jego resort podał, że minister zamierza pozostać na stanowisku.

Tagi: kryzys w usa, geithner, standard&poor, rating, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz