Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gigantyczne inwestycje w Polsce. Jest szansa

0
Podziel się:

Właśnie o to powinniśmy zabiegać podczas wizyty w Polsce premiera Japonii Shinzo Abe.

Gigantyczne inwestycje w Polsce. Jest szansa
(Reporter Poland)

Właśnie o to powinniśmy zabiegać podczas wizyty w Polsce premiera Japonii Shinzo Abe - uważa Zbigniew Pisarski, ekspert Fundacji Pułaskiego. W weekend w Warszawie Abe spotka się z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej.

Zdaniem Pisarskiego najważniejszym celem wizyty premiera Japonii w Polsce będzie próba jeszcze większego zintensyfikowania kontaktów gospodarczych między Krajem Kwitnącej Wiśni a państwami Europy Środkowo-Wschodniej. _ _

_ - Japonia od dawna jest obecna w Polsce jak i w krajach Grupy Wyszehradzkiej, i ma bardzo dobrą renomę. Jest to doskonały przyczółek do tego, aby tę współpracę rozwijać zarówno ekonomicznie, jak i politycznie _ - uważa ekspert Fundacji im. Pułaskiego.

Według niego podczas tej wizyty Polska powinna zabiegać przede wszystkim o _ przyciągnięcie jak największych japońskich inwestycji _. Jak stwierdził, obecnie nie mamy wyboru i musimy dokonać zwrotu w kierunku Azji, podążając za globalnymi trendami.

_ - Mamy do zaoferowania specjalne strefy ekonomiczne i dość atrakcyjne pakiety dla inwestorów zagranicznych, w związku z czym będzie to okazja, aby próbować uwieść ekonomicznie premiera Japonii. Mam nadzieję, że premierowi Donaldowi Tuskowi się to uda _ - powiedział Pisarski.

Podkreślił, że Tusk i Abe wywodzą się ze środowiska liberalnych demokratów. _ - Ponadto są dość drapieżni w swoich karierach politycznych i bardzo ambitni. Między nimi może pojawić się ta chemia, która bardzo często decyduje o zacieśnieniu współpracy między rządami i znacznie ułatwia współpracę gospodarczą _ - uważa Pisarski.

Zdaniem Pisarskiego, _ Abenomics _ - jak nazywana jest polityka ekonomiczna premiera Shinzo Abe - przynosi efekty, bowiem już zauważalne jest ożywienie gospodarki japońskiej, pozostającej od lat w stagnacji.

_ - Premier Abe próbuje negocjować z wieloma państwami liberalizację wymiany handlowej i to przede wszystkim sprowadza go do Europy i Polski. Jednocześnie chce skorzystać z faktu, że w Polsce odbywa się szczyt Grupy Wyszehradzkiej, by przekonać przywódców tych państw do poparcia negocjacji ws. umowy o wolnym handlu z Unią Europejską. To jest ważny cel polityczny tej wizyty _ - powiedział Pisarski.

W listopadzie 2012 r. Rada UE dała zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji w sprawie porozumienia o wolnym handlu między UE a Japonią. Pierwsza tura rozmów UE z Japonią w sprawie umowy o wolnym handlu zakończyła się sukcesem. Kolejna runda negocjacji odbędzie w Tokio w dniach 24-28 czerwca.

Ostatnia wizyta premiera Japonii w Polsce miała miejsce w 2003 roku (do Warszawy przybył wówczas szef japońskiego rządu Junichiro Koizumi). W Polsce działa ponad 250 firm japońskich; produkują one głównie części samochodowe, łożyska oraz moduły do telewizorów LCD. Do firm produkujących części samochodowe, które zlokalizowały swoje zakłady na terenie Polski należą m. in.: Toyota Motor, Isuzu Motors, Tokai Gomu, Nihon Gaishi (DPF), czy Sanden. Do firm inwestujących w produkcję łożysk należą Nihon Seiko oraz Tsubaki Hoover

Grupę Wyszehradzką tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. 1 lipca 2012 roku rozpoczęło się polskie przewodnictwo w Grupie, które potrwa do 30 czerwca 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska pomoże im konkurować z Chinami Według Kyodo Japończykom zależy na zwiększeniu swych wpływów w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech.
Kolejne problemy Dreamlinera. Nie poleciał W Dreamlinerze należącego do japońskich linii lotniczych All Nippon Airways (ANA) wystąpiły problemy z silnikiem, co uniemożliwiło start maszyny.
Polska wśród liderów. Obok Indii i Chin Nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu w rankingu najbardziej pożądanych lokalizacji dla centrów nowoczesnych usług.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)