Notowania

autostrada
10.09.2012 14:04

Gigantyczne opóźnienie na autostradzie A1

Odcinek autostrady prowadzący do Torunia miał być gotowy tej jesieni. Wiadomo już, że budowa potrwa aż do... .

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Nowy wykonawca autostrady A1 ma zostać wybrany w przeciągu dwóch-trzech tygodni. Prace na budowie jednak będą kontynuowane dopiero wiosną przyszłego roku.

Jak dowiedziała się TVN24, nowi budowniczowie A1 mają zostać wyłonieni na przełomie września i października. By tak się stało, najpierw trzeba rozpisać przetarg. Prace na budowie jednak będą kontynuowane dopiero w pierwszej połowie 2013 roku.

Realny termin oddania tego odcinka A1 to wrzesień, ale przyszłego roku, czyli rok później niż pierwotnie zaplanowano.

Wiadomo już, że przez najbliższe 3 lata żaden ze współkonsorcjantów budujących dotąd autostradę A1 w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie mógł startować w przetargach ogłaszanych przez GDDKiA. Kilka dni temu, GDDKiA wypowiedziała polsko-irlandzkiemu konsorcjum dwie umowy na budowę trzech odcinków A1 od Torunia do Kowala.

Zerwane, z winy wykonawcy, umowy dotyczyły realizacji odcinków: Czerniewice-Odolion (11,4 km) i Odolion-Brzezie (23,1 km), których liderem była firma SRB Civil Engineering Limited oraz Brzezie–Kowal (29,5 km), którego liderem była spółka PBG SA. GDDKiA wielokrotnie próbowała doprowadzić do kompromisu z wykonawcą, jednak po upadłości grupy PBG SA konsorcjanci nie byli w stanie dokończyć tej budowy.

GDDKiA zabezpieczy teren budowy przed zbliżającym się okresem zimowym oraz dokończy inwentaryzację zakresu częściowo zrealizowanych zadań i prac przez Wykonawców na kujawsko-pomorskich odcinkach autostrady A1. Zostaną też niezwłocznie ogłoszone przetargi na wybór nowych wykonawców, tak by już wiosną 2013 roku prace na budowie były kontynuowane.

A1 od Strykowa do Kowala ma być gotowa w listopadzie 2012 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Powtórka z A2 na A1? Ekspert ostrzega - _ Kontrakt na budowę autostrady powinien być jak najszybciej zerwany _ - uważa Adrian Furgalski.
Kontrakt zerwany. Co dalej z autostradą A1? Minister transportu Sławomir Nowak zakłada, że przetarg na dokończenie budowy autostrady A1 w woj. kujawsko-pomorskim będzie ogłoszony na przełomie września i października.
Stracili kontrakt na budowę. Co dalej z A1? Firma SRB straciła kontrakt na budowę jednego z odcinków autostrady A1 - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
Tagi: autostrada, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz