Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gigantyczne zwolnienia w wietnamskim koncernie stoczniowym

0
Podziel się:

Vinashin ogłosił restrukturyzację zakładającą redukcję zatrudnienia o 70 procent. Obecnie pracuje tam ponad 26 tysięcy ludzi.

Gigantyczne zwolnienia w wietnamskim koncernie stoczniowym
(Polska Zielona Sieć/CC/Flickr)

Wietnamski koncern stoczniowy Vinashin ogłosił zwolnienie 14 tysięcy pracowników w ramach restrukturyzacji zakładającej redukcję zatrudnienia o 70 procent. Obecnie stocznia zatrudnia ponad 26 tysięcy ludzi, zamierza zatrzymać docelowo tylko 8 tysięcy.

Stocznia zlikwiduje 18 tysięcy miejsc pracy. Informując o zwolnieniu 14 tysięcy ludzi, z których wielu już nie ma żadnych zadań do wykonywania, nie wyjaśniła, co stanie się z pozostałymi 4 tysiącami.

Państwowy dziennik _ Lao Dong _ skrytykował restrukturyzację, której ofiarą padają wykwalifikowani pracownicy, podczas gdy to nie oni przyczynili się do załamania firmy. Dziennik przypomniał, że zakłady Vinashin otrzymały wsparcie, które miało im pomóc wyjść z trudnej sytuacji.

Nie ogłoszono na razie żadnych szczegółów planu restrukturyzacji.

Vinashin (Vietnam Shipbuilding Industry Group) był jednym z największych koncernów przemysłowych Wietnamu. W 2008 roku zatrudniał 60 tysięcy ludzi. Pogrążył się w problemach na skutek błędnych decyzji, dywersyfikacji i nieudanych inwestycji. W 2010 roku stanął na skraju upadku, co uwidoczniło słabość sektora państwowego gospodarki Wietnamu. Wywołało to zaniepokojenie inwestorów zagranicznych i pogorszyło notowania tego kraju w agencjach ratingowych.

Około dziesięciu byłych kierowników Vinashin zostało postawionych przed sądem, niektórzy otrzymali kary długoletniego więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska będzie współpracować z Wietnamem? Wietnamczycy są zainteresowani naszymi statkami szkolnymi dla marynarki wojennej oraz doświadczeniami w misjach zagranicznych.
Wietnam ograniczy swobodę internautów? W opublikowanym tzw. dekrecie 72, który wejdzie w życie w przyszłym miesiącu, napisano, że internauci nie mogą wykorzystywać portali społecznościowych do wymieniania się bieżącymi informacjami.
Kara śmierci za handel narkotykami Skazana czwórka mężczyzn miała wprowadzić na rynek 50 kg heroiny.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)