Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gilowska będzie musiała odejść?

0
Podziel się:

Samoobrona grozi doprowadzeniem do dymisji Zyty Gilowskiej, jeśli nie zmieni ona rozporządzenia w sprawie biopaliw.

Gilowska będzie musiała odejść?
(PAP/Bartlomiej Zborowski)

Samoobrona grozi doprowadzeniem do dymisji wicepremier, minister finansów Zyty Gilowskiej, jeśli nie zmieni ona do marca rozporządzenia w sprawie biopaliw.

Wiceszef Samoobrony Janusz Maksymiuk zapowia, że "jeżeli nie zostanie zmienione rozporządzenie, to zmieni się ministra finansów i wyda prawidłowe rozporządzenie. Ministerstwo Finansów mogło swoje uwagi zgłaszać na etapie nowelizowania. Teraz niech myślą jak z tego wyjść".

Maksymiuk dodał, że jeszcze nie ma terminu rozmowy z premierem Jarosławem Kaczyńskim na ten temat. "Premier wie, wicepremier Lepper tę sprawę stawia. Myślę, że to musi być załatwione w marcu"- powiedział Maksymiuk.

_ Resort finansów wydał rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy na biopaliwa w grudniu 2006 roku, które weszło w życie od 1 stycznia. Zgodnie z nim, nawet dwukrotnie zmniejszyła się kwota zwolniona od podatku akcyzowego. _
Według wiceszefa Samoobrony termin zmian powinien dać możliwość przystąpienia do inwestycji i kontraktacji rzepaku. W opinii Samoobrony, rozwiązania obowiązujące od początku br. powodują, że rolnicy i inwestorzy tracą znaczne kwoty.

"To rozporządzenie, które teraz wydała pani premier pod rządami nowej ustawy jest gorsze, od tego, które było pod rządami starej ustawy. Po co walczyliśmy z tą ustawą? Tracimy kilka miliardów złotych inwestycji. Firmy chcą inwestować, a tu jest klapa, wstrzymują produkcję. Rafineria Trzebinia ma się zamknąć, to o co chodzi? Premier jest pod wpływem - nie wiem, czy świadomie, lobby paliwowego, importerów głównie" - dodaje Maksymiuk.

Wiceszef Samoobron pyrzypomniał także, że negatywnie o rozporządzeniu wypowiadał się też minister gospodarki.

Resort finansów wydał rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy na biopaliwa w grudniu ub.r. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia br. Zgodnie z nim, nawet dwukrotnie zmniejszyła się kwota zwolniona od podatku akcyzowego.

MF tłumaczyło, że pozostawienie dotychczasowych rozwiązań stanowiłoby niedozwoloną pomoc publiczną i powodowało konieczność zwrotu kwot ulg wraz z odsetkami przez podmioty korzystające ze zwolnień w tym zakresie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)