Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Globalne ożywienie wciąż nietrwałe

0
Podziel się:

Hamulcem popytu jest wciąż rosnące bezrobocie.

Globalne ożywienie wciąż nietrwałe
(akeg/CC/Flickr)

Mimo rosnącej produkcji w niektórych państwach, globalne ożywienie wciąż nie jest oparte na trwałych podstawach, nie ma wsparcia popytowego ze strony Japonii i Niemiec, zaś polityka pieniężna banków centralnych musi nadal stymulować gospodarkę - uznał _ Financial Times _.

Niemcy, Francja i Japonia odnotowały wprawdzie wzrost PKB w drugim kwartale br., co wywindowało indeksy giełd, ale na wzrost produkcji należy spojrzeć w kontekście wcześniejszych spadków, które były wyolbrzymione, ponieważ nastąpiły w atmosferze paniki na globalnych rynkach finansowych jesienią ubiegłego roku.

_ Ostatnie wzrosty produkcji nie tyle sugerują wzrost popytu, co świadczą o tym, że produkcja przemysłowa poszukuje najniższego poziomu odbicia _ - napisano w komentarzu redakcyjnym _ FT _.

W ocenie gazety nie zanosi się na to, by bodziec w postaci luźnej polityki pieniężnej, stosowany przez największe banki centralne świata, miał być rychło wycofany, bardziej prawdopodobne jest jego przedłużenie.

Hamulcem popytu jest bezrobocie rosnące w skali całego globu, niedokapitalizowany system bankowy w niektórych krajach, trudno dostępny kredyt dla konsumentów i firm.

Recesja nie zaowocowała jak dotąd wyłonieniem nowego systemu makroekonomicznej równowagi. Państwa, których konsumpcja napędzała ostatni boom: USA i W. Brytania mają złe wskaźniki finansowe (wysoki dług narodowy i deficyt budżetu - PAP), a ich nadmiernie zadłużeni konsumenci oszczędzają.

_ Ożywienie, by można było je uznać za trwałe, musi mieć wsparcie ze strony popytu w państwach, które w ostatnich latach nie szastały groszem, w szczególności oszczędnych Niemiec i Japonii. Jak dotąd nie ma oznak, by taka zmiana się dokonywała _ - konkluduje _ FT _.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)