Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Główna siła rządowa postanowiła przyspieszyć wybory

0
Podziel się:

W wczoraj podał się do dymisji w związku ze sporem w koalicji rządzącej na tle konieczności reform strukturalnych minister gospodarki Sasza Radulović,

Główna siła rządowa postanowiła przyspieszyć wybory
(Sergeibach/Dreamstime)

Główna siła w dwupartyjnym rządzie Serbii, nacjonalistyczna Serbska Partia Postępowa (SNS) wicepremiera Aleksandara Vuczicia, jednomyślnie zaaprobowała w niedzielę przyspieszenie o dwa lata wyborów parlamentarnych i przeprowadzenie ich w marcu tego roku .

Przyspieszenie głosowania zaproponował Aleksandar Vuczić, który w ten sposób zerwał koalicję rządową utworzoną przed dwoma laty z Socjalistyczną Partią Serbii przeciwną wcześniejszym wyborom.

W wczoraj podał się do dymisji w związku ze sporem w koalicji rządzącej na tle konieczności reform strukturalnych minister gospodarki Sasza Radulović, który nie należy do żadnej partii, ale objął stanowisko z rekomendacji SNS.

Powodem rezygnacji był opór związków zawodowych i części rządu wobec planów reform mających zderegulować i zliberalizować rynek pracy i doprowadzić do restrukturyzacji lub zamknięcia dziesiątków państwowych przedsiębiorstw uznanych za nierentowne.

SNS liczy na to, że przyspieszone wybory zapewnią partii silniejszy mandat w parlamencie, co pozwoli jej przeprowadzić reformy gospodarcze i przyspieszyć w ten sposób przystąpienie Serbii do Unii Europejskiej.

Vuczić oświadczył w niedzielę, iż rząd pracował dobrze, ale wobec starań o wejście do UE konieczne jest przyspieszenie reform gospodarczych.

Serbia rozpoczęła we wtorek negocjacje w sprawie przystąpienia do UE. Premier Ivica Daczić wyraził podczas pobytu w Brukseli nadzieję, w 2020 roku Serbia będzie członkiem Unii.

W Belgradzie oczekuje się, że socjalista Ivica Daczić wystąpi w poniedziałek lub wtorek do prezydenta o rozwiązanie parlamentu i ogłosi 29 stycznia wybory, które prawdopodobnie odbędą się 16 marca.

Sondaże dają nacjonalistom Vuczicia 43 proc. głosów, podczas gdy socjaliści mogą uzyskać 11 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister gospodarki podał się do dymisji Powodem był opór związków zawodowych i niektórych członków rządu w sprawie reform mających na celu liberalizację rynku pracy i restrukturyzację dziesiątków przynoszących straty państwowych firm.
Serbski polityk zastrzelony w Mitrovicy Agencja prasowa Beta podała, że Janićijević już w przeszłości kilkakrotnie był celem udaremnionych zamachów.
Zbrodniarz wojenny zginął w wypadku Do wypadku doszło, gdy Slobodan Medić w towarzystwie żony i dziecka wracał do więzienia w Sremskiej Mitrovicy po weekendowej przepustce.
Mediacja UE w sporze o sądy w Kosowie. Co dalej? Nowa runda prowadzonych przy mediacji Unii Europejskiej rozmów na sporny temat przyszłego systemu wymiaru sprawiedliwości w Kosowie nie przyniosła żadnego postępu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)