Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gmach Muzeum Historii Polski powstanie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości?

0
Podziel się

Tego chcą znane osobistości świata nauki, edukacji, kultury i mediów.

Gmach Muzeum Historii Polski powstanie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości?
(malgosia minta/CC BY-SA 2.0/flickr)
bErmgNrF

Na 100-lecie niepodległości w 2018 roku powinna zostać wybudowana stała siedziba Muzeum Historii Polski - przekonują znane osobistości świata nauki, edukacji, kultury i mediów w spocie filmowym emitowanym przez MHP w internecie.

Na zdjęciu Anna Dymna - jedna z propagatorów idei powstania nowego gmachu muzeum

Film _ Na stulecie niepodległości - Muzeum Historii Polski _ jest częścią kampanii informacyjnej dotyczącej powstania stałej siedziby Muzeum Historii Polski w 2018 r. (aktualnie muzeum mieści się w tymczasowym gmachu przy ul. Senatorskiej 35), uruchomionej w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości.

bErmgNrH

Produkcję można obejrzeć w internecie, m.in. na prowadzonym wspólnie przez PAP i MHP portalu historycznym www.dzieje.pl, platformie Youtube, a także portalach społecznościowych Facebook i Twitter.

_ - Każdy człowiek nosi w sobie pamięć zdarzeń, pamięć spotkań z ludźmi, pamięć rozmów z dziadkami i rodzicami. Nosi w sobie pewną historię, która pomaga nam żyć, ostrzega nas. Ale umieramy i razem z nami umiera nasza pamięć. Dlatego jest tak ważne, aby powstał budynek Muzeum Historii Polski, żeby ta nasza pamięć mogła być przekazywana dalszym pokoleniom _ - tłumaczy w filmie Anna Dymna, aktorka i szefowa Fundacji _ Mimo Wszystko _.

O społeczne poparcie planów budowy muzeum apelują w spocie reklamowym także inni znani Polacy. _ - Historia Polski naprawdę jest fascynująca _ - przekonuje aktorka Grażyna Wolszczak.

Nauczyciel historii Jan Wróbel podkreśla, że powstanie stałej siedziby MHP ma wielkie znaczenie dla edukacji młodych Polaków. _ - Chciałbym najdalej w 2018 r. móc moim uczniom i znajomym opowiadać w wielkim budynku Muzeum Historii Polski te i inne historie o fajnych Polakach i fajnych Polkach _ - tłumaczy Wróbel.

bErmgNrN

Według historyka prof. Antoniego Dudka, budowa stałego gmachu MHP pomoże w przekazywaniu całościowej wiedzy o polskiej historii. _ - Nie ma dziś w Polsce takiego miejsca, w którym można by było poznać historię Polski "od Mieszka do Leszka". Dlatego też jestem przekonany, że w 2018 r. powinno powstać Muzeum Historii Polski _ - zaakcentował badacz.

Dyrektor MHP Robert Kostro podkreślił, że muzeum z nową siedzibą będzie pierwszym miejscem w kraju, gdzie zostanie opowiedziana cała historia Polski. _ - Jest coraz większe zainteresowanie nowoczesnymi formami opowiadania o polskich dziejach, zarówno ze względu na wychowanie młodzieży, jak i z uwagi na cudzoziemców, którzy przybywają do Warszawy. Potrzebna jest także inteligentna rozrywka, a takie muzeum jest formą inteligentnej rozrywki - uczącej, bawiącej, prowokującej do stawiania ważnych pytań. Myślę, że te pytania będą nas rozwijały, pomagały nam zrozumieć historię, uczyły większej kultury w sporach, polemikach, dyskusjach toczących się wokół przeszłości _ - tłumaczył Kostro.

Jak dodał placówce zależy na dotarciu do jak najszerszej publiczności. _ - Chcemy uświadomić ludziom, że nasze muzeum jest placówką dla każdego. Muzeum będzie mówiło o naszej wspólnej przeszłości, będzie posiadać program zdolny zainteresować osoby o każdym poziomie wiedzy _ - podkreślił dyrektor MHP.

W jego opinii, najlepszą datą na wzniesienie nowego gmachu muzeum jest rok 2018, kiedy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. _ - To data symboliczna, zawsze takie daty mobilizują do działania. Zamiast stawiać kolejny betonowy pomnik, wydaję się, że lepszym rozwiązaniem będzie nowoczesny, wspaniały obiekt wystawienniczo-edukacyjny, który będzie pomagał w kształtowaniu kolejnych pokoleń, wychowywaniu światłych Polaków _ - podsumował dyrektor MHP.

bErmgNrO

Muzeum Historii Polski funkcjonuje od 2006 r., jest instytucją podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konkurs architektoniczny na projekt przyszłego gmachu muzeum rozstrzygnięto w 2009 r. - zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Zgodnie z projektem budynek muzeum ma stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską.

Czytaj więcej w Money.pl

bErmgNsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)