Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gminy nie radzą sobie z dłużnikami

0
Podziel się:

Ponad 80 procent samorządów ma trudności z egzekwowaniem spłaty zobowiązań.

Gminy nie radzą sobie z dłużnikami
(Amaxim/Dreamstime)

Ponad 80 proc. polskich gmin nie radzi sobie z egzekwowaniem spłaty zaległych zobowiązań - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Jak wynika z badania, osiem na dziesięć badanych gmin przyznaje, że ma trudności z egzekucją zaległości z tytułu opłat lokalnych.

By odzyskać zalegle należności, gminy najchętniej korzystają z usług komornika - 87,5 proc. badanych uważa ten sposób za najskuteczniejszy. 81,3 proc. badanych wybiera bezpośredni kontakt z�dłużnikiem, 68,8 proc. woli kontakt listowny, a 37,4 proc. - telefoniczny.

Ogólnopolskie badanie zostało przeprowadzone pod koniec stycznia na grupie 208 jednostek samorządu terytorialnego: gmin wiejskich, miejskich oraz miejsko-wiejskich.Badane gminy uważają, że przekazywanie danych zalegających z opłatami do BIG jest dobrym sposobem na egzekwowanie należności. 72,6 proc. badanych sądzi, że dzięki przekazywaniu danych do BIG poprawi się ściągalność zadłużeń z tytułu opłat mieszkaniowych.

Ponad 35 proc. wyraża pogląd, że możliwość wprowadzenia do rejestrów BIG osób zalegających z opłatami lokalnymi pozwoli uchronić gminę przed dłużnikami. Prawie 27 proc. uważa, że taka możliwość poprawi bezpieczeństwo finansowe gminy.

Jednak obecnie samorządy nie mają możliwości prawnych, by przekazać dane wszystkich zalegających z opłatami do BIG, aby wpisać ich do Centralnej Ewidencji Dłużników. Istnieje możliwość wpisania do Centralnej Ewidencji Dłużników na przykład tych, którzy nie płacą alimentów, ale nie można wpisać tych, którzy zalegają z opłatami lokalnymi.

ZOBACZ TAKŻE:

Czym skutkuje wpisanie do rejestru dłużników?

Poradnik Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)