Notowania

*Analitycy z banku BNP Paribas obniżyli prognozę wzrostu PKB dla Polski w przyszłym roku do zaledwie 0,4 procent.To o wiele niżej, niż szacunki JP Morgan (1,5 proc.), które wzbudziły kontrowersje analityków. *

Money.pl: Według BNP Paribas będziemy rozwijać się w przyszłym roku w tempie zaledwie 0,4 procent. Skąd taki pesymizm analityków?

Stanisław Gomułka: Obecnie właściwie każdy szacunek można jakoś uzasadnić, np. nie wiemy jaki będzie spadek eksportu netto w przyszłym roku.

Czy tak niskie oczekiwania banku nie wzbudziły w Panu żadnych zastrzeżeń?

Kontrowersji nie, raczej mnie przestraszyły, jeśli miałaby to być prawda.

Ale sam Pan twierdził, że w przyszłym roku wzrost PKB w Polsce wyniesie 3 procent.

Według mnie PKB będzie wzrastać w tempie 2 - 3 procent. I mówię to z 50 proc. prawdopodobieństwem. Analizy BNP Paribas traktuje jako mało prawdopodobne, lecz nie niemożliwe.

Obecnie przedział szacunków dla naszej gospodarki waha się więc od 0,4 - do ok. 5 proc., czy to nie za dużo?

Duży rozrzut wynika z dużej niepewności na świecie. Proszę pamiętać, że np. OECD przewiduje wzrost PKB o 3 proc., Komisja Europejska o 3,8 procent. Takie instytucje zachowują się trochę jak ministerstwo finansów - prognozują raczej pozytywnie. Banki komercyjne nie liczą się z tym, niektóre już teraz chcą wyprzedzić przyszły bieg wydarzeń i antycypują późniejszą serię obniżania prognoz.

Będzie więcej takich rekomendacji?

Stabilizacja nastąpi na początku II kwartału przyszłego roku. Wtedy raport dotyczący całego świata wyda IMF (Międzynarodowy Fundusz Walutowy), a jego prognozy zazwyczaj się sprawdzają.

Ostatnio banki komercyjne sprawiły sporo zamieszania w Polsce: na rynku walutowym, w prognozach gospodarczych i na GPW. Widzi Pan tutaj jakiś zbieg okoliczności?

Nie widzę tu jakiegoś spisku. Znam tych analityków, niektórzy z nich to moi studenci. Oni zakładają coś bardzo prostego i według takich założeń przewidują.

*ZOBACZ TAKŻE: *

* [ PKB będzie rosnąć najwolniej od 6 lat ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkb;bedzie;rosnac;najwolniej;od;6;lat,23,0,382999.html )
* [ Gomułka: Wzrost PKB o 4,8 procent to założenie zbyt optymistyczne ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;wzrost;pkb;o;4;8;procent;to;zalozenie;zbyt;optymistyczne,240,0,375792.html )
* [ Kryzys nam nie grozi. Ożywienie przyjdzie wiosną ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;nam;nie;grozi;ozywienie;przyjdzie;wiosna,235,0,374507.html )
* [ Spadają prognozy PKB ]( http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=19&url=http%3A%2F%2Fwww.money.pl%2Fgospodarka%2Fwiadomosci%2Fartykul%2Fspadaja%3Bprognozy%3Bpkb%2C78%2C0%2C351310.html&ei=q_IrSYmEA5XW0gXFuJ23BA&usg=AFQjCNECfj7jrDAVP9oLjKgWsp-ja7pN1Q&sig2=pH4d5wtifTKDQmFza9ULTA )
* [ Resort finansów skoryguje prognozy PKB ]( http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=20&url=http%3A%2F%2Fwww.money.pl%2Fgospodarka%2Fwiadomosci%2Fartykul%2Fresort%3Bfinansow%3Bskoryguje%3Bprognozy%3Bpkb%2C223%2C0%2C386527.html&ei=q_IrSYmEA5XW0gXFuJ23BA&usg=AFQjCNFgMvgj4OwKx_aBFc_Kg5aeNkeqxg&sig2=ulrEbBltWjEaPlQnAKG69Q )
* [ Czy RPP obniży stopy? ]( http://www.money.pl/pieniadze/raporty/artykul/czy;rpp;obnizy;stopy,255,0,388095.html )
* [ Podstawowe wskaźniki makroekonomiczne ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
Tagi: gomułka, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz