Notowania

górnictwo w polsce
24.09.2014 20:16

Górnictwo w Polsce. Kopacz ograniczy import węgla z Rosji?

Premier zapoznała się z petycją złożoną na ręce wojewody warmińsko-mazurskiego przez związek zawodowy górników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Platforma Obywatelska RP/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Przygotowanie informacji o aktualnej sytuacji w górnictwie węgla kamiennego i raportu nt. działań podjętych przez rząd i zarząd Kompanii Węglowej od maja do września 2014 r. oraz przyspieszenie prac nad projektami ustaw dot. handlu węglem - zleciła premier Ewa Kopacz.

Jak wyjaśnił poseł PO Andrzej Czerwiński, chodzi o pakiet trzech projektów ustaw, _ który powinien ograniczyć niekonkurencyjny obrót węglem, przede wszystkim rosyjskim _. Według posła zmiany mają dotyczyć ustaw: Prawo energetyczne, o jakości paliw oraz Prawo zamówień publicznych. Czerwiński nie ujawnił szczegółów; zapowiedział, że zrobi to jutro przed południem.

Według komunikatu CIR premier zapoznała się dzisiaj z petycją złożoną na ręce wojewody warmińsko-mazurskiego przez związek zawodowy górników, którzy protestują na polsko-rosyjskim przejściu granicznym w Braniewie. Górnicy w petycji skierowanej do Kopacz żądają _ podjęcia zdecydowanych działań w sprawie ograniczenia nieuczciwego importu węgla kamiennego z Federacji Rosyjskiej _.

Szefowa rządu spotkała się również z Międzyresortowym Zespołem do spraw Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, który został powołany w kwietniu 2014 r. - _ Premier Ewa Kopacz zwróciła się także do Sejmu z prośbą o przyspieszenie prac nad ustawami, które zakładają wprowadzenie koncesji na handel węglem i wdrożenie systemu certyfikatów jakościowych w obrocie tym surowcem. Szefowa rządu uzyskała zapewnienie, że ustawy będą miały nadany numer w piątek, a pierwsze czytanie (w komisji) odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu _ - głosi komunikat CIR.

O planach nowych regulacji dotyczących rynku węgla mówił 27 sierpnia w Sejmie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL), zaliczając tę sprawę do priorytetów legislacyjnych ministerstwa. Jak mówił wówczas, chodzi o rozwiązania dotykające m.in. uporządkowania spraw handlu węglem, w tym wprowadzenia mechanizmu koncesjonowania tego handlu oraz eliminowania w tym zakresie szarej strefy. Na początku września Piechociński powiedział, że projekty będą inicjatywami poselskimi.

Rozwiązania legislacyjne mają pomóc m.in. w sprzedaży nadmiaru węgla; w końcu czerwca tego roku na przykopalnianych zwałach leżało 8,3 mln ton niesprzedanego surowca.

Dzisiaj śląscy górnicy zablokowali tory na polsko-rosyjskim kolejowym przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo, żądając ograniczenia importu węgla z Rosji. Z kolei górnicy z likwidowanej kopalni Kazimierz-Juliusz w Zagłębiu Dąbrowskim rozpoczęli protest pod ziemią.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: górnictwo w polsce, kopacz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz