Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Górnictwo w Polsce. Kopalnie straciły ponad 70 milionów złotych

0
Podziel się:

Za ujemny wynik odpowiada przede wszystkim Kompania Węglowa.

Górnictwo w Polsce. Kopalnie straciły ponad 70 milionów złotych
(Alexander Tarasov - Fotolia.com)
bECDSCWJ

W ciągu trzech kwartałów tego roku górnictwo węgla kamiennego przyniosło 71,8 mln zł strat. Za ujemny wynik, związany głównie z wysokim poziomem kosztów wobec spadających cen węgla, odpowiada przede wszystkim Kompania Węglowa, której strata to blisko 300 mln zł.

Sytuację w górnictwie monitoruje katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. Z jego danych wynika, że mimo spadku wydobycia węgla i wzrostu jego sprzedaży (głównie na eksport), zapasy niesprzedanego węgla na zwałach nadal przekraczają 8,1 mln ton. To tylko 0,3 mln ton mniej niż w końcu ubiegłego roku.

Najbardziej dotkliwy dla górnictwa był spadek cen węgla. Jego średnia cena w ciągu trzech kwartałów tego roku wyniosła 298,33 zł na tonie i była prawie o 50 zł niższa niż w tym samym czasie przed rokiem. Węgiel energetyczny kosztował w tym roku średnio 263,82 zł za tonę, a węgiel koksowy 458,80 zł. Spadek cen poskutkował zmniejszeniem przychodów sektora węglowego o ok. 1,5 mld zł.

bECDSCWL

Taki spadek przychodów, przy rosnących kosztach, musiał przełożyć się na wyniki finansowe. Koszt produkcji tony węgla w ciągu trzech kwartałów wyniósł 299,01 zł i był wyższy od średniej ceny tony węgla. Tym samym średnia strata na każdej tonie wyniosła 68 groszy.

W czwartym kwartale, gdy tradycyjnie sprzedaż węgla rośnie (również tego dla indywidualnych odbiorców, osiągającego najwyższe ceny) górnictwo ma jeszcze szansę na poprawę wyników i zamknięcie całego 2013 r. dodatnim wynikiem. Byłby to jednak bardzo niewielki zysk wobec ponad 1,6 mld zł zysku sektora węglowego w ubiegłym roku.

W ciągu trzech kwartałów tego roku kopalnie wydobyły łącznie 56,9 mln ton węgla, o 1,4 mln ton mniej niż przed rokiem (spadek o ok. 2,5 proc.). Wydobycie węgla koksowego było porównywalne z ubiegłorocznym (8,9 mln ton), spadek dotyczył natomiast węgla energetycznego (do 48 mln ton). Wydobycie zredukowała przede wszystkim największa górnicza firma - Kompania Węglowa.

Głównie dzięki rosnącemu eksportowi górnictwu udało się zwiększyć sprzedaż węgla (o 7,8 proc.), dzięki czemu nieznacznie zmniejszyły się zapasy surowca na zwałach. W sumie sprzedano 56,5 mln ton, w tym 47,2 mln ton węgla energetycznego (w tym ponad 26 mln ton do energetyki) i 9,3 mln ton koksowego. W kraju sprzedaż była wyższa o niespełna 1,5 proc., natomiast w eksporcie wzrosła prawie o 90 proc. (wzrost z ponad 5 mln ton do 8,5 mln ton). Największy udział w eksporcie ma katowicka firma Węglokoks. Eksport był wprawdzie większy, ale osiągnięte w sprzedaży za granicę ceny węgla - niższe niż przed rokiem.

bECDSCWR

Czytaj więcej w Money.pl

bECDSCXm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)