Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Górnictwo w Polsce. Tusk porozmawia ze związkami o Kompanii Węglowej

0
Podziel się:

Związkowcy oczekują od szefa rządu przedstawienia konkretnych rozwiązań dotyczących poprawy sytuacji w sektorze węglowym.

Górnictwo w Polsce. Tusk porozmawia ze związkami o Kompanii Węglowej
(PAP/Radek Pietruszka)

Premier Donald Tusk powiedział, że tematami jego spotkania z przedstawicielami górniczych związków zawodowych dzisiaj w Warszawie będą perspektywy poprawy sytuacji Kompanii Węglowej, m.in. pomysł odroczenia płatności składek do ZUS.

- _ Omówimy wstępne kroki naprawcze, czy też przygotowania do wstępnych kroków naprawczych w Kompanii Węglowej. Zastanowimy się też, na ile rzeczywiście ewentualne ustawowe przesunięcie płatności do ZUS pomoże zrestrukturyzować sytuację w kopalniach, a na ile ma być tylko takim odkładaniem w czasie zobowiązania _ - powiedział Tusk wczoraj. Dodał, że w pierwszym z tych przypadków byłby gotów do pozytywnej oceny pomysłu.

- _ Wydaje mi się, że wszyscy powoli rozumieją, że tej pomocy dla polskiego górnictwa - która moim zdaniem jest uzasadniona - musi towarzyszyć gotowość do spokojnych, nie radykalnych zmian, które uczynią górnictwo bardziej opłacalnym _ - mówił szef rządu.

Tusk nie wykluczył też, że zaprosi przedstawicieli górniczych związków na specjalne spotkanie w środę w Brukseli, na którym - jak mówił - będzie prezentować projekt unii energetycznej. W jego ocenie, górnicy i rząd mają w tej sprawie _ ewidentnie wspólny interes _. - _ Przedstawiciele związków uczestniczą w pracach zespołu, który przygotowuje nas do dyskusji o pakiecie klimatyczno-energetycznym _ - przypomniał Tusk.

Jak poinformowała wczoraj górnicza _ Solidarność _, związkowcy oczekują od szefa rządu przedstawienia konkretnych rozwiązań dotyczących poprawy sytuacji w sektorze węglowym. - _ Nie damy się już nabrać na kolejne obietnice bez pokrycia - oświadczył przewodniczący górniczej _S" Jarosław Grzesik.

- _ Dopóki nie zobaczymy podpisu pana premiera pod konkretnym dokumentem, nie uwierzymy w żadne deklaracje i zapewnienia. Oczekujemy, że spotkanie w Warszawie zaowocuje podpisaniem takich dokumentów w co najmniej w kilku obszarach, np. w sprawie nadmiernego importu węgla, czy kwestii obniżenia obciążeń publiczno-prawnych górnictwa _ - dodał szef śląsko-dąbrowskiej _ Solidarności _ Dominik Kolorz.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)