Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Górnicy chcą "czternastek". Protestują

0
Podziel się:

200 górników z Katowickiego Holdingu Węglowego przyszło pod siedzibę firmy.

Górnicy chcą "czternastek". Protestują
(Herr Kriss/CC/Wikipedia)

Około trzystu górników z Katowickiego Holdingu Węglowego demonstrowało dziśrano w Katowicach przed katowicką siedzibą tej spółki. Związkowcy domagali się przede wszystkim natychmiastowej wypłaty czternastki.

Związkowcy przekazali swoje postulaty przedstawicielowi zarządu. Zakończyli demonstrację znacznie szybciej niż zapowiadali, rezygnując m.in. z przejścia pod Śląski Urząd Wojewódzki.

Związkowcy domagali się przede wszystkim natychmiastowej wypłaty czternastej pensji, którą w styczniu władze KHW przełożyły na początek kwietnia. Ponadto żądali, by spółka odstąpiła od wprowadzenia systemu wynagradzania uzależnionego od wydobycia oraz zrezygnowała z planów redukcji zatrudnienia o 5 tys. osób. Protestujący chcą, by zarząd przygotował program naprawczy spółki.

_ - Mogą nas okradać, mogą nam narzucać plany, które są nie do wykonania. Jesteśmy tu po to, by pokazać, że nie damy się podzielić. Załoga KHW jest razem i razem będzie walczyć o swoje prawa. A jeżeli nie zmienią swojej polityki, nie zostanie tu kamień na kamieniu _ - wołał podczas demonstracji Szczepan Kasiński z Sierpnia 80.

Dodał, ze związkowcy żądają _ natychmiastowego podjęcia rozmów o dalszej sytuacji KHW, bo to jest 20 tys. pracowników. - (...) To jest nasza firma, nie wasza. Nie my ponosimy odpowiedzialność za stan faktyczny, który żeście przed nami ukrywali przez cztery lata zasłaniając się tajemnicą, ze względu, że przygotowujecie firmę na giełdę _ - podkreśla.

Piotr Bienek z Solidarności mówił, że _ od pięciu lat KHW żąda od nas wyrzeczeń. - Mamy oddawać po kolei czternastki, nagrody jubileuszowe, nasze wynagrodzenia. W tym roku zarząd KHW przewiduje, że nasze wynagrodzenia mają się obniżyć. Mają być niższe z racji tego, że oni nie potrafią zorganizować wydobycia _ - mówi.

Rzecznik Holdingu Wojciech Jaros powiedział dziennikarzom, że _ każdy może być niezadowolony z sytuacji, w jakiej się znajduje i w jakiej znajduje się jego firma _. _ - Holding ma przed sobą naprawdę trudny rok wychodzenia z dość nieciekawej sytuacji finansowej _ - zaznaczył.

Dodał, że _ spółka musi stanąć na nogi. To wymaga wysiłku (...). Zmiana w premiach nie ma np. wstrząsającego wpływu na wynagrodzenie, bo to może być miesięcznie kilkadziesiąt złotych, natomiast ona pozwala uzmysłowić pracownikom, jak wygląda sytuacja kopalni _.

Rzecznik podkreślił, że w manifestacji uczestniczyła praktycznie tylko jedna struktura obejmująca kopalnie KHW, czyli Sierpień 80 oraz pojedyncze organizacje z kopalni Wujek. Łącznie w Holdingu działa 39 organizacji związkowych.

Na demonstrację przyszli m.in. górnicy z działających w Wujku organizacji związkowych: Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Przeróbki, Sierpnia 80, Kadry, Związku Zawodowego Ratowników oraz Związku Zawodowego Maszynistów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;broni;premii;prezesow;kopalni,160,0,767392.html) Pawlak broni premii prezesów kopalni Wicepremier jako minister gospodarki nadzoruje spółki węglowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t92452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/seria;wypadkow;w;kopalniach;slaby;nadzor,86,0,766550.html) Seria wypadków w kopalniach. Słaby nadzór Zdaniem ekspertów pracownicy nadzoru górniczego nie mają ani autorytetu, ani kwalifikacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t74813.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gornicy;chca;podwyzek;i;premii;protest;w;khw,106,0,727146.html) Górnicy chcą podwyżek i premii. Protest w KHW W akcji bierze udział 30 osób z Sierpnia 80, który nie zawarł porozumienia płacowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)