Notowania

górnictwo w polsce
02.12.2010 11:25

Górnicy chcą podwyżek i premii. Protest w KHW

W akcji bierze udział 30 osób z Sierpnia 80, który nie zawarł porozumienia płacowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dannyfroese/istockphoto)

*Akcja, której uczestniczy około 30 związkowców z Sierpnia 80 *rozpoczęła się w dniu, gdy holding podczas uroczystej akademii będzie świętować Barbórkę - przypadające 4 grudnia święto górników.

Dziś obraduje też rada nadzorcza firmy, która ma otworzyć zgłoszenia kandydatów na nowego prezesa spółki. Zarząd holdingu przypomina, że inne działające w holdingu związki zawodowe podpisały porozumienie płacowe z zarządem. Nie zrobił tego dotąd Sierpień 80, domagając się wyższych świadczeń. Termin kolejnych rozmów wyznaczono na 6 grudnia.

Jak mówi Wojciech Jaros z KHW, związkowcy nie utrudniają pracy holdingu. Przebywają głównie na korytarzach i w holu. Deklarują, że jeżeli zarząd nie podejmie rozmów, pójdą na zaplanowaną po południu w katowickim teatrze akademię barbórkową. Nie wykluczają, że zostaną w siedzibie firmy na noc.

Szef związku w holdingu, Szczepan Kasiński, powiedział, że związkowe postulaty to podwyżka płac średnio o 500 zł z wyrównaniem od stycznia tego roku oraz wypłata w grudniu jednorazowej, premii świątecznej w wysokości 2 tys. zł. Związek chce także podwyższenia wartości posiłków przysługujących górnikom z 14 do 20 zł.

Zarząd KHW uważa te postulaty za wygórowane i przypomina, że w wyniku rozmów i negocjacji ze związkami przygotowane zostało porozumienie, określające przeciętny wskaźnik wzrostu płac w tym roku na poziomie 3,1 proc. dla kopalń oraz 3,2 proc. w skali całej spółki. Różnica przeznaczona jest na fundusz motywacyjny dla kopalń, które osiągnęły najlepsze wyniki.

_ - Większość organizacji związkowych podpisała porozumienie. Kolejne spotkanie w tej sprawie zostało wyznaczone na poniedziałek, o czym organizacje związkowe zostały powiadomione z wyprzedzeniem _ - powiedział Wojciech Jaros.

KHW należy do trzech największych spółek węglowych. Rocznie produkuje blisko 15 mln ton węgla energetycznego. Zatrudnia ponad 20 tys. osób w kilku kopalniach.
Związkowcy wyliczyli, że proponowana przez zarząd podwyżka to około 170 zł miesięcznie, czyli około 2 tys. zł rocznie. Sierpień 80 chciałby, aby dodatkowo załoga dostała takiej wysokości premię na święta.

Według związkowców z Sierpnia 80, górnicy od początku roku czekają na konkretne decyzje dotyczące podwyżek płac. _ - Bezustannie zbywani są obietnicami, które nie są realizowane _ - ocenił Kasiński, według którego holding nie ma pieniędzy dla zwykłych górników, ale ma na wielotysięczne premie dla dyrektorów kopalń.

Przedstawiciele KHW wyjaśniają, że zgodnie z obowiązującym regulaminem premiowania, premie otrzymują wszyscy pracownicy spółki. W przypadku dyrektorów kopalń ich wysokość zależy m.in. od wyników, kosztów oraz jakości produkowanego węgla. Premie dyrektorów są adekwatne do wyników osiągniętych przez daną kopalnię. Dyrektorzy nie dostali w tym roku premii w maksymalnej przysługującej im wysokości.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t93313.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/400;mln;zl;na;inwestycje;mila;niespodzianka;dla;kopalni,128,0,706688.html) 400 mln zł na inwestycje. Miła niespodzianka dla kopalni Pięć spółek węglowych otrzymało wsparcie z budżetu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t115350.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/tysiac;zlotych;rocznie;doplacasz;do;emerytur;rolnikow;gornikow;mundurowych;,71,0,688455.html) Tysiąc złotych rocznie dopłacasz do emerytur: rolników, górników, mundurowych... KRUS to nie jedyny system emerytalny, który drenuje budżet państwa. Blisko 21 mld złotych rocznie dopłacamy do emerytur innych uprzywilejowanych grup. Gdyby nie te przywileje można by zasypać niemal cała dziurę w budżecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t74810.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/referendum;strajkowe;w;kghm,150,0,699542.html) Referendum strajkowe w KGHM To już trzecie. W dwóch innych pracownicy opowiedzieli się za strajkiem.
Tagi: górnictwo w polsce, kopalnia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz