Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorzej - w przemyśle, budownictwie i handlu

0
Podziel się:

W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle spadł do minus 4 z minus 2 przed miesiącem. Pogorszeniu uległy również nastroje w budownictwie oraz w handlu detalicznym - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle spadł do minus 4 z minus 2 przed miesiącem - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Według GUS, wśród badanych przedsiębiorstw 18 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 22 proc. - jej pogorszenie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Ogólny klimat koniunktury jest oceniany podobnie zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

'Na niewielkie pogorszenie ocen bieżącego popytu wpływają w większym stopniu gorsze oceny popytu zagranicznego' - napisał GUS.

Według GUS zapasy wyrobów gotowych nieco przekraczają poziom uznawany jako wystarczający. Badani przedsiębiorcy przewidują optymistycznie kształtowania się przyszłego popytu i produkcji.

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal oceniana negatywnie, do czego przyczyniają się rosnące trudności w terminowym ściąganiu należności od kontrahentów.

'W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia swej sytuacji finansowej, większego niż prognozowano przed miesiącem. W nadchodzących trzech miesiącach przewiduje się dalsze redukcje zatrudnienia, na skalę nieco większą niż prognozowana miesiąc wcześniej. Ceny na wyroby przemysłowe mogą nieznacznie wzrosnąć' - napisał GUS.

Pogorszył się wskaźnik koniunktury w handlu

W październiku spadł również - wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym - do minus 21 z minus 13 przed miesiącem - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Wśród badanych przedsiębiorstw 12 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 33 proc. jej pogorszenie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

'Przedsiębiorstwa handlowe sygnalizują większe niż miesiąc wcześniej ograniczenia bieżącej sprzedaży. Pogłębiają się trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych' - napisał GUS.

Według badań GUS przyszła sprzedaż może być ograniczana w stopniu większym niż prognozowano we wrześniu, co powoduje, że ograniczenia zamówień na towary mogą być też większe niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może w dalszym ciągu pogarszać się w stopniu większym niż prognozowano przed miesiącem. Jak wynika z badań zwolnienia pracowników mogą utrzymać się na poziomie podobnym do oczekiwań formułowanych miesiąc wcześniej.

Ceny towarów obniżają się w tempie zbliżonym do ubiegłego miesiąca. Ankietowani w najbliższych miesiącach przewidują niewielki spadek cen.

Gorsza koniunktura w budownictwie

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie w październiku spadł do minus 4 punktów z 4 punktów we wrześniu, jednak był nieznacznie wyższy niż w październiku 2001 roku - podał w piątek GUS w komunikacie.

Wśród badanych przedsiębiorstw 19 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 23 proc. jej pogorszenie. We wrześniu było to odpowiednio 23 proc. i 19 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Według GUS w firmach prywatnych koniunkturę ocenia się negatywnie, w przedsiębiorstwach publicznych nadal pozytywnie. Przedsiębiorstwa sygnalizują nieznaczny spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Jedynie firmy publiczne zgłaszają wzrost zamówień, bardziej jednak ograniczony w stosunku do ocen sprzed miesiąca. Oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej są negatywne, nieco gorsze od ocen sprzed miesiąca.

Jedynie firmy publiczne wskazują na wzrost bieżącej produkcji, ograniczony jednak w stosunku do ocen sprzed miesiąca. Prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej są negatywne. Firmy prywatne prognozują swoją produkcję budowlano-montażową bardziej pesymistycznie niż jednostki publiczne.

Bieżąca ogólna sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych jest niezadowalająca i gorsza niż w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorstwa prywatne oceniają ją dużo gorzej niż firmy publiczne.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy może dalej pogarszyć się sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Prognozy w tym zakresie formułowane przez przedsiębiorstwa prywatne są bardziej pesymistyczne niż przewidywania firm publicznych.

GUS podał, że w październiku utrzymuje się obserwowany od kilku miesięcy bardzo niski odsetek jednostek nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (1,6 proc.).

'Nadal największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z niedostatecznym popytem oraz z konkurencją ze strony innych firm' - napisał GUS.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)