Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Chin. Premier zapowiada odważne reformy

0
Podziel się:

Rząd chce poprawić klimat inwestycyjny, by przyciągnąć zagranicznych inwestorów - zapowiedział Li Keqiang.

Gospodarka Chin. Premier zapowiada odważne reformy
(Friends of Europe/CC/Wikipedia)
bEDIyQgl

- Ożywienie gospodarcze w Chinach jest wciąż kruche, ale rząd zamierza wdrożyć dalsze reformy strukturalne i poprawić klimat inwestycyjny, by przyciągnąć zagranicznych inwestorów - mówi premier Chin Li Keqiang.

Fundamenty chińskiej gospodarki są stabilne, ale trudna sytuacja ekonomiczna na świecie sprawia, że nie wiadomo, jak obiecujące i trwałe jest nieznaczne ożywienie, które nastąpiło w Państwie Środka w sierpniu - powiedział Li podczas Światowego Forum Gospodarczego w Dalian.

Produkcja przemysłowa i inne parametry chińskiej gospodarki poprawiły się, ale w ostatnim kwartale wzrost był najwolniejszy od dwudziestu lat. Eksperci ostrzegają ponadto, że ta niewielka poprawa odnotowana w sierpniu jest w dużej mierze efektem wzmożonych wydatków rządu, który zwiększył inwestycje w rozbudowę kolei i zmniejszył podatki od małych przedsiębiorstw, by ożywić wzrost gospodarczy w kraju.

bEDIyQgn

Li zapowiedział, że władze Chin skoncentrują się na reformach strukturalnych. Pekin stara się przemodelować chińską gospodarkę, jak dotąd napędzaną głównie eksportem, i zapewnić jej wzrost, którego motorem byłby popyt wewnętrzny - wyjaśnia Reuters._ - Poprawimy klimat inwestycyjny i stworzymy środowisko, w którym wszyscy gracze będą mieli równe warunki i tę samą ochronę prawną _ - powiedział Li.

Zagraniczni inwestorzy narzekają, że chińskie władze starają się chronić tamtejsze firmy, a zwłaszcza przedsiębiorstwa państwowe przed konkurencją, mimo ponawianych obietnic dotyczących otwarcia rynków. Chińscy przedsiębiorcy uskarżają się zaś na to, że firmy państwowe są faworyzowane pod wieloma względami i mają dostęp do tańszych kredytów, tańszej energii, a często cieszą się też pozycją monopolu.

Premier starał się rozwiać obawy związane z długami chińskich rządów regionalnych. Zeszłoroczny audyt wykazał, że są zadłużone na 1,6 biliona dol. Inwestorów niepokoi to, że jeśli rządy te okażą się niewypłacalne, cały państwowy system bankowy znajdzie się w poważnych tarapatach finansowych. _ Stało się to źródłem poważnych obaw. Podejmujemy działania, by zaradzić tym problemom. Mogę powiedzieć z przekonaniem, że sytuacja rządów regionalnych jest ogólnie rzecz biorąc bezpieczna _ - oświadczył Li.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska wśród liderów. Obok Indii i Chin Nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu w rankingu najbardziej pożądanych lokalizacji dla centrów nowoczesnych usług.
Lista chińskich miliarderów coraz dłuższa Na szczycie listy znalazł się szef korporacji Wanda, baron sektora nieruchomości Wang Jianlin, który w ciągu ostatniego roku podwoił swoje prywatne aktywa.
Co hamuje rozwój chińskiej gospodarki? Chińskie samorządy lokalne finansowały gigantyczne projekty infrastrukturalne, co doprowadziło do olbrzymiego ich zadłużenia. W ostatnich dwóch latach długi te wzrosły o 13 procent, do 12,1 biliona juanów.
bEDIyQgO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)