Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Chin. Wzrost przyśpieszył do 7,8 proc.

0
Podziel się:

Ożywienie nastąpiło po szczególnie niepokojącym kwartale, gdy chińska gospodarka wzrosła tylko o 7,5 proc. - najmniejszą wartość od blisko 13 lat.

Gospodarka Chin. Wzrost przyśpieszył do 7,8 proc.
(ChinaFotoPress/Yang Xi/East News)

Wzrost gospodarczy Chin przyśpieszył i wyniósł w trzecim kwartale 7,8 proc. - głoszą oficjalne dane. Spowolnienie gospodarcze tej drugiej co do wielkości gospodarki świata, widoczne od 2012 r. budzi niepokoje ekspertów.

Ożywienie nastąpiło po szczególnie niepokojącym kwartale, gdy chińska gospodarka wzrosła tylko o 7,5 proc. - najmniejszą wartość od blisko 13 lat.

Poprawa sytuacji była częściowo pochodną _ mini pakietu pomocowego _ - jak pisze AP - bowiem rząd pompował pieniądze w gospodarkę poprzez zwiększenie wydatków na budowę kolei oraz mieszkań i inne publiczne inwestycje.

7 października podczas szczytu organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) na Bali prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że spowolnienie gospodarcze Chin jest pochodną reform strukturalnych, przebiega łagodnie i jest kontrolowane.

- _ Fundamenty chińskiej gospodarki są zdrowe, wzrost PKB i inne wskaźniki ekonomiczne mieszczą się w przewidywanych widełkach _ - zapewniał Xi, podkreślając, że spowolnienie gospodarcze jest wynikiem inicjatyw chińskich władz.

Gwałtowne spowolnienie Chin miałoby złe reperkusje zarówno dla krajów regionu, jak i globalnej gospodarki.

Wzrost gospodarczy Państwa Środka, który w 2011 roku wyniósł 9,3 proc., zmalał w roku ubiegłym do 7,7 proc., a w pierwszym kwartale roku bieżącego wyniósł 7,6 proc.

Model gospodarczy, na którym opierały się Chiny, czyli intensywny rozwój sektora budowlanego, inwestowanie w przemysł ciężki oraz traktowanie eksportu jako głównego koła zamachowego gospodarki, musi zostać zreformowany. Należy go w większym stopniu oprzeć na konsumpcji wewnętrznej oraz sektorach przemysłu o większej wartości dodanej -rekomendowali od lat eksperci.

Pekin usiłował więc przestawić gospodarkę i częściowo wyhamować jej szybki wzrost, ale nagły i silny spadek światowego popytu na chińskie towary zmusił rząd do tymczasowego odłożenia schładzania gospodarki i podjęcia kroków, które podtrzymałyby wzrost i zapobiegły utracie miejsc pracy - wyjaśnia AP.

Zważywszy jednak na niepewne rokowania dla światowej gospodarki i obawy związane z możliwą techniczną niewypłacalnością USA, która może nastąpić na początku przyszłego roku, szanse na utrzymanie dobrego tempa wzrostu Chin w czwartym kwartale są znikome - pisze Kyodo.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny zamkną kopalnie. Wszystko przez... Chińskie kopalnie należą do najbardziej niebezpiecznych na świecie, głównie z powodu nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa oraz korupcji.
Londyn otwiera się na banki z Chin Minister skarbu George Osborne zapowiedział dziś poluzowanie regulacji, które dotąd krępowały banki z Państwa Środka.
Turcja chce broni z Chin. "To zły pomysł" Systemy obronne krajów sojuszu powinny być kompatybilne. Zakupy poza państwami członkowskimi, a Chiny do nich nie należą, nie gwarantują tego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)