Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Indii. Rząd przyjął program pomocy żywnościowej

0
Podziel się:

Przyjęcie dekretu ma poprawić wizerunek borykającego się z problemami gospodarczymi i skandalami korupcyjnymi rządu Indii przed planowanymi na pierwszą połowę 2014 roku wyborami.

Gospodarka Indii. Rząd przyjął program pomocy żywnościowej
(Marcello Casal Jr./Abr/CC)

Rząd Indii, borykający się z narastającym spowolnieniem gospodarki, przyjął rozbudowany program pomocy żywnościowej dla najuboższych. Musi go jeszcze zatwierdzić * prezydent Pranab Mukherjee (na zdj.). *Zdaniem opozycji, przyjęty na rok przed wyborami parlamentarnymi dekret jest niedopracowany.

_ - Rząd jednogłośnie przyjął dekret o bezpieczeństwie żywnościowym _ - ogłosił indyjski minister ds. żywności K.V. Thomas. Przyjęty program, który był jedną z obietnic wyborczych współrządzącej Partii Kongresowej, jest prawdopodobnie największym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Przewiduje pomoc żywnościową dla blisko 70 proc. ludności kraju, czyli ponad 800 mln mieszkańców, a na jedną osobę będzie przypadać miesięcznie od 3 do 7 kg zboża, w zależności od dochodów.

_ Przyjęcie dekretu ma też poprawić wizerunek borykającego się z problemami gospodarczymi i skandalami korupcyjnymi rządu Indii przed planowanymi na pierwszą połowę 2014 roku wyborami. _Początkowo głosowanie nad ustawą miało się odbyć w lutym, uniemożliwiły to jednak protesty opozycji wywołane korupcją.

Program oznacza zwiększenie wydatków budżetowych przeznaczonych na zasiłki do 20 mld dolarów rocznie, co może mieć niekorzystny wpływ na stan finansów publicznych i ceny żywności, a także zmusić rolników do zwiększenia produkcji. Opozycja oskarża rząd o przyjęcie programu mimo niedostatecznego omówienia jego potencjalnie szkodliwych skutków. Brinda Karat z komunistycznej partii CPI-M ocenia, że tekst zawiera _ liczne niedociągnięcia _, a w parlamencie musi dojść do _ prawdziwej debaty _.

Indiom wciąż trudno jest odpowiednio wyżywić 1,2 mld mieszkańców mimo wzrostu gospodarczego oraz systemu zasiłków dla osób żyjących poniżej progu ubóstwa, które mają prawo do dotowanego gazu kuchennego, mąki, nawozów czy nafty.

Wyniki opublikowanego w ubiegłym roku badania wskazują, że 42 proc. hinduskich dzieci w wieku poniżej 5 lat jest niedożywionych (u 58 proc. z nich stwierdzono opóźnienie w rozwoju), co premier Manmohan Singh określił jako _ narodową hańbę _. W badaniu podkreślono jednak, że przyczyną tej sytuacji jest nie głód, a nieprawidłowe odżywanie, wynikające z nieuświadomienia społeczeństwa w kwestii zdrowia i potrzeb żywieniowych dzieci.

W roku fiskalnym 2012/2013 wzrost PKB w kraju wyniósł 5 proc., podczas gdy zdaniem rządu skuteczna walka z ubóstwem byłaby możliwa dopiero przy wzroście dwa razy większym. Ponadto w ostatnich siedmiu latach ceny produktów spożywczych w Indiach drastycznie wzrosły.

Wdrażane w Indiach programy pomocy okazują się nieskuteczne m.in. z powodu wszechobecnej korupcji. Przeprowadzone w 2005 roku badanie wykazało, że ok. 58 proc. nabywanego przez rząd zboża nie trafia do potrzebujących.

Czytaj więcej o sytuacji w Indiach w Money.pl
Indyjska gorączka złota powodem deficytu W Indiach złoto to nie tylko inwestycja, ale i świętość.
Śmigłowiec uderzył w zbocze góry. 20 ofiar We wraku znaleziono rejestrator ich rozmów i wszczęto śledztwo w celu ustalenia przyczyn wypadku.
Tragiczne powodzie. Nie żyje ponad 600 osób Aż tyle osób zginęło w wyniku powodzi i osunięć ziemi, wywołanych przez monsunowe ulewy na północy Indii - podały władze stanu Uttarakhand.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)