Notowania

gospodarka japonii
29.07.2014 10:21

Gospodarka Japonii. Rynek zaskoczony stopą bezrobocia

Dane dotyczące stopy bezrobocia podało w komunikacie biuro prasowe rządu. Stopa bezrobocia wzrosła do 3,7 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

W Japonii stopa bezrobocia w czerwcu niespodziewanie wzrosła do 3,7 proc. z 3,5 proc. miesiąc wcześniej. Słabsza była też konsumpcja, ale analitycy nie spodziewają się dodatkowych działań stymulujących gospodarkę.

Dane dotyczące stopy bezrobocia podało w komunikacie biuro prasowe rządu. Rynek oczekiwał, że wskaźnik bez zmian wyniesie 3,5 proc.

Stopa bezrobocia była już na poziomie 3,7 proc. w styczniu, potem przez trzy kolejne miesiące wynosiła 3,6 proc., a w maju spadła do 3,5 proc. Analitycy podkreślają, że obecny wzrost to nie efekt spadku liczby zatrudnionych.

Słabsze dane dotyczą też konsumpcji. Wydatki gospodarstw domowych spadły w czerwcu o 3 proc. wobec prognozowanego spadku o 3,7 proc. Nieznacznie mocniej od przewidywań pogorszyła się sprzedaż detaliczna (-0,6 proc. przy prognozie -0,4 proc.).

"Gorsze dane mogą jednak nie wystarczyć, by skłonić centralny bank Japonii (BoJ) do podjęcia dalszych działań na rzecz stymulowania gospodarki" - napisał we wtorkowej analizie Dom Maklerski mBanku.

BoJ zapowiedział niedawno, że nadal chce zwiększenia ilości pieniędzy w gospodarce o 60-70 bln jenów rocznie. Chodzi o zwiększenie dostępności taniego pieniądza dla banków, by spowodować wzrost akcji kredytowej. To z kolei ma skłonić gospodarstwa domowe i firmy do większych wydatków inwestycyjnych. Bank wspiera politykę rządu premiera Shinzo Abe, który postawił sobie za cel wyrwanie ekonomii swojego kraju ze stagnacji. Zwiększana od kilku miesięcy płynność w niewielkim jednak stopniu wpłynęła na akcję kredytową.

Mimo gorszych danych optymizmem wykazują się inwestorzy giełdowi. Indeks Nikkei 225 jest na najwyższym poziomie od pół roku. Poniedziałkowa sesja zakończyła się wzrostem o 0,6 proc.

Rynek spodziewał się wpływu na gospodarkę podwyżki podatku. W kwietniu w Japonii podwyższono stawkę VAT z 5 do 8 proc. Była to pierwsza zmiana tego podatku od 1997 r.

W zeszłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył prognozę wzrostu PKB dla Kraju Kwitnącej Wiśni o 0,3 pkt proc. na ten rok, do 1,6 proc. To o tyle dobra wiadomość, że w aktualizacji World Economic Outlook zmniejszył prognozę dla świata o 0,3 pkt proc., a dla gospodarek rozwiniętych o 0,4 pkt proc.

Nieco gorsze informacje ma MFW dla Japonii na przyszły rok. W związku ze spodziewanym ograniczeniem programu stymulacji gospodarki wzrost PKB w 2015 r. ma być na poziomie 1,1 proc.

Japońska gospodarka była w latach 80. stawiana jako wzór. Dynamiczny rozwój zakończył się jednak kryzysem zapoczątkowanym w 1990 r. Od tego czasu żaden z japońskich rządów nie potrafił sobie poradzić ze stagnacją. Dodatkowo ekonomia wyspy w ostatnich latach przeżyła dwa silne wstrząsy. Najpierw dotknął ją globalny kryzys finansowy w 2008 r., a w 2011 r. trzęsienie ziemi.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: gospodarka japonii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz