Notowania

gospodarka rosji
25.10.2013 16:30

Gospodarka Rosji. Ścięli prognozy PKB

Stagnacja cen ropy dla odbiorców na rynku krajowym jest głównym powodem niskich zysków korporacji będących jak dotąd głównym źródłem popytu na inwestycje w Rosji

Podziel się
Dodaj komentarz
(piker77/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Bank of America Merrill Lynch (BALM) obniżył tegoroczną prognozę PKB dla Rosji do 1,7 proc. z 2,5 proc. uwzględniając słabsze od zakładanych wyniki gospodarki za trzeci kwartał i rozczarowującą dynamikę inwestycji.

BAML obniżył także przyszłoroczną prognozę do 2,5 proc. z 2,7 proc. w przekonaniu, że niski popyt na inwestycje utrzyma się również w 2014 r., ponieważ ceny ropy naftowej i kurs rubla nie są dla nich wsparciem, zaś rządowy plan stymulacji gospodarki opóźnia się.

Wynikom w rolnictwie zaszkodził wyjątkowo deszczowy wrzesień. Jeszcze w połowie sierpnia rosyjskie ministerstwo rolnictwa przewidywano, że tegoroczne zbiory będą o 30 proc. wyższe niż w 2012 r., co wniosłoby do odczytu PKB dodatkowo 1 pkt proc.

Plony były jednak wyższe od ubiegłorocznych tylko o 14 proc. Stąd BAML podniósł prognozę inflacji na koniec 2013 r. do 5,8 proc. z 5,6 proc. (w porównaniu z celem 6 proc. rdr przyjętym w br. przez bank centralny Rosji). W II kw. 2014 r. bank przewiduje obniżkę stopy inflacji poniżej 5 proc. rdr. Do końca 2014 r. BAML spodziewa się dwóch obniżek oprocentowania stóp, łącznie o 50 pb.

Oprócz pogody, głównym hamulcem dla wzrostu gospodarki okazał się niski popyt na inwestycje. We wrześniu inwestycje obniżyły się o 1,6 proc. rdr (zaś od początku br. średnio o 1,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. r.) mimo oczekiwanego ożywienia.

_ Stagnacja cen ropy dla odbiorców na rynku krajowym jest głównym powodem niskich zysków korporacji będących jak dotąd głównym źródłem popytu na inwestycje w Rosji _ - napisał BAML w komentarzu.

_ Choć do końca roku rubel będzie podatny na osłabienie, ceny ropy nie zmienią się istotnie w porównaniu z poprzednim rokiem, co oznacza, iż popyt na inwestycje przez resztę 2013 r. i znaczną część 2014 r. będzie w stagnacji _ - wyjaśnia bank.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja kupi ropę z Chin za 85 mld dolarów Dokument został podpisany w obecności premiera Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiang i szefa rosyjskiego rządu Dmitrija Miedwiediewa.
Po krótkiej recesji Rosję czeka niski wzrost Wprawdzie w drugim półroczu Rosja powróci na ścieżkę wzrostu, ale ożywienie nie będzie ani pewne, ani imponujące - ocenia ośrodek badawczy Capital Economics.
Premier Rosji martwi się. Przez ropę _ - Jeśli wysokie ceny ropy będą się utrzymywać, będziemy mieć poważne problemy z rozwojem innowacji - _ oświadczył wicepremier Igor Szuwałow.
Tagi: gospodarka rosji, pkb, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz