Polacy są zadowoleni z czterech lat obecności w Unii Europejskiej. Członkostwo we Wspólnocie pozytywnie wpłynęło na wzrost gospodarczy i spadek bezrobocia oraz zadowolenie w Polsce - wynika z najnowszego raportu UKIE.
W tym roku poszczególne rozdziały raportu pt. _ Cztery lata członkostwa Polski w UE. Bilans korzyści i kosztów społeczno-gospodarczych związanych z członkostwem w Unii Europejskiej _ dotyczą ogólnych aspektów makroekonomicznych, rynku pracy, migracji i edukacji, rolnictwa, infrastruktury oraz obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. W osobnym rozdziale przedstawiono członkostwo Polski w UE w świetle badań opinii publicznej.
Analizując sondaże SMG/KRC, Pentora i GfK Polonia z lat 2004- 2008, autorzy raportu podkreślają, że od początku 2005 r. akceptacja badanych dla członkostwa Polski w UE nie spadła poniżej 58 proc. W przededniu czwartej rocznicy wejścia do UE poparcie dla członkostwa sięgnęło zaś niemal 78 proc.
1 maja minęły cztery lata odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Również od czterech lat Departament Analiz i Strategii UKIE przygotowuje raport na temat bilansu członkostwa w Unii.
Ankietowani pozytywnie widzą również przyszłość Polski w Unii w perspektywie najbliższych 10-20 lat - 69 proc. z nich uważa, że Polska zdecydowanie lub raczej zyska na członkostwie (sondaż PBS DGA dla _ Gazety Wyborczej _ z marca 2008 r.). - _ Pozytywny stosunek do Unii wyrażają nie tylko osoby młode, wykształcone, mieszkające w dużych miastach, lecz również te grupy, które miały najwięcej obaw przed przystąpieniem, jak np. rolnicy _ - podkreślono w raporcie.
Według analityków UKIE, członkostwo w UE przynosi Polsce realne korzyści w gospodarce. - _ Ubiegły rok był drugim z kolei rokiem przyspieszonego rozwoju, w którym stopa wzrostu gospodarczego przekroczyła 6 proc. _ - zauważają.
Dodają, że ciągu niespełna czterech lat, od 1 maja 2004 r., bezrobocie w Polsce spadło prawie o połowę - z 20 proc. w 2003 r. do 11,4 proc. w 2007 r., a nominalny wzrost wynagrodzeń spowodował znaczne zwiększenie konsumpcji.
*Najważniejszym wydarzeniem *w czwartym roku członkostwa Polski w UE było wejście Polski do strefy Schengen. Ich zdaniem, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu środków z funduszy unijnych udział Polski w systemie Schengen w stosunkowo małym stopniu obciążył budżet państwa.
Zdaniem analityków, te średnio- i długookresowe efekty członkostwa są związane m.in. z rosnącym wsparciem i wykorzystaniem przyznanych Polsce funduszy przedakcesyjnych i strukturalnych. - _ Transfery z budżetu UE wyniosły w 2007 r. ponad 8 mld euro, co stanowiło ponad 2 proc. polskiego PKB _ - podkreślają.
Jak napisano w raporcie, pośrednim efektem wejścia do Wspólnoty pozostawał wciąż wysoki napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych, których wartość w 2007 r. osiągnęła prawie 12,8 mld euro.
Według analityków, z perspektywy minionych czterech lat wyraźnie widać, że wejście Polski do Unii zdynamizowało zmiany na wsi: przyspieszyło proces modernizacji i restrukturyzacji rolnictwa, korzystnie wpłynęło na rozwój obszarów wiejskich. - _ Dzięki korzystnej koniunkturze w rolnictwie oraz transferom z budżetów wspólnotowego i krajowego dochody polskich rolników wzrosły w 2007 roku o 13,7 proc. (podczas gdy w całej Unii wzrosły średnio o 5,4 proc.) _- czytamy.
Raport wskazuje także na wyzwania związane z członkostwem w UE, m.in. na wzrost inflacji (z 1 proc. w 2006 r. do 2,5 proc. w 2007 r.) i niewielki udział Polaków w piastowaniu ważnych funkcji w unijnych instytucjach.
Raport jest dostępny na stronach internetowych Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.