Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Wenezueli. Prezydent utworzył fundusz wsparcia dla przedsiębiorców

0
Podziel się:

Pieniądze mają pomóc firmom borykającym się z problemami z pozyskaniem dewiz lub surowców.

Od stycznia w demmonstracjach przeciwko Nicolasowi Maduro zginęło 41 osób
Od stycznia w demmonstracjach przeciwko Nicolasowi Maduro zginęło 41 osób (PAP/EPA)

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro poinformował o utworzeniu funduszu opiewającego na blisko miliard dolarów, z którego środków będą mogli korzystać przedsiębiorcy potrzebujący wsparcia.

Trzy miliardy bolivarów (476 mln dolarów) ma zostać przeznaczone na infrastrukturę, a pozostałą kwotę rząd chce uruchomić, żeby - jak to ujęto - odpowiedzieć na potrzeby przedsiębiorców.

Na utworzenie funduszu zdecydowano się po konsultacjach z około trzema tysiącami przedsiębiorstw. Pieniądze zostaną uruchomione dla ok. 20 proc. firm mających poważne problemy z pozyskaniem dewiz lub surowców.

Od 2003 roku w Wenezueli istnieje ścisła kontrola obrotu dewizami. Rząd wprowadził ostatnio nowy system wymiany walut obcych, który ma ułatwić biznesowi dostęp do dewiz i ograniczyć czarny rynek.

Przez rok swoich rządów prezydent Maduro kontynuował politykę _ rewolucji boliwariańskiej _ Hugo Chaveza, czyli rozdawnictwa dóbr biedocie, możliwą dzięki ogromnym dochodom Wenezueli ze sprzedaży ropy naftowej.

Według AFP kraj ten ma największe na świecie zasoby ropy, ale państwowe przedsiębiorstwo PDVSA produkuje tylko 75 proc. tego, co produkowało w 1998 roku, w czasie dojścia do władzy zmarłego w ubiegłym roku prezydenta Chaveza.

Nacjonalizacje, szykany wobec biznesu i kontrola cen doprowadziły do wzrostu inflacji do 60 proc. - największej w Ameryce Łacińskiej - i braków podstawowych towarów na rynku. Propaganda Maduro oskarża biznes o ukrywanie zapasów, w celu dyskredytacji polityki rządu. Na czarnym rynku cena dolara dziesięciokrotnie przekracza kurs oficjalny wynoszący 6,3 bolivara za 1 dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)