Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarkę Chin hamują długi samorządów

0
Podziel się:

Chińskie samorządy lokalne finansowały gigantyczne projekty infrastrukturalne, co doprowadziło do olbrzymiego ich zadłużenia. W ostatnich dwóch latach długi te wzrosły o 13 procent, do 12,1 biliona juanów.

Gospodarkę Chin hamują długi samorządów
(ChinaFotoPress/Yang Xi/East News)

Chińskie samorządy lokalne finansowały gigantyczne projekty infrastrukturalne, co doprowadziło do olbrzymiego ich zadłużenia. W ostatnich dwóch latach długi te wzrosły o 13 procent, do 12,1 biliona juanów (1,97 biliona dolarów) - ocenił chiński resort finansów.

Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego zobowiązania państwowych instytucji odpowiedzialnych za realizację projektów infrastrukturalnych jest dużo wyższe i sięga już ponad 45 proc. PKB Chin, które w 2012 r. wynosiło prawie 52 bln juanów.

Fundusze chińskich samorządów były bezmyślnie inwestowane w gigantyczne projekty, które nie miały uzasadnienia ekonomicznego, szkodzą środowisku naturalnemu i rujnują budżety władz lokalnych - stwierdzono w raporcie chińskiego Państwowego Urzędu Oceanicznego.

Skrytykowano w nim inwestycje dot. zagospodarowania terenów nadmorskich Chin. Autorzy raportu nazywają ten plan _ szalonym projektem _, ponieważ w ostatniej dekadzie samorządy uzbroiły co najmniej 1100 km kw. terenów pod rozwój przemysłu i usług. Realizacja tego planu nie tylko niszczy środowisko naturalne wybrzeża, ale również pogłębia nierównowagę rozwoju regionalnego kraju.

Z raportu wynika, że w latach 1994-2010 r. wzdłuż wąskiego pasa wybrzeża z Tianjin do Tangshan w prowincji Hebei uzbrojono i przeznaczono pod rozwój przemysłu 450 km kw. nowych terenów. Powstały m.in. sztuczne wyspy, spłaszczono góry, przekierowywano rzeki oraz przesiedlano miasta i wsie.

Według danych banków państwowych nawet zaostrzenie warunków kredytowania inwestycji nie zniechęca samorządów. Banki nadal dostają wnioski o kredyty na powyżej 10 mld juanów (1,62 mld dol.). Z raportu wynika, że większość samorządów nie mają pieniędzy na kontynuację rozpoczętych projektów.

Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla z ekonomii, napisał na początku lipca, że rozwój chińskiej gospodarki zbyt długo uzależniony był od sektora produkcyjnego, zwłaszcza od inwestycji infrastrukturalnych, co zdusiło konsumpcję, która jest naturalnym czynnikiem rozwoju gospodarczego.

Powołując się na teorię Arthura Lewisa, który został uhonorowany Noblem w 1979 r., Krugman dowodzi, że szybki wzrost gospodarczy w Chinach osiągnął już maksymalny pułap, a kraj jest w większych tarapatach, niż ocenia to wielu inwestorów. Zyski z inwestycji spadają, czego niewydolna chińska gospodarka nie jest w stanie zrównoważyć i w tej sytuacji konieczna jest reforma strukturalna, która przeniesie punkt ciężkości w kierunku rozwoju konsumpcji - dodaje.

Urząd Kontroli Finansów przy Radzie Państwa oświadczył w niedzielę, że rozpocznie ogólnokrajową kontrolę finansów samorządów lokalnych, zwłaszcza pod kątem zadłużenia z powodu zbyt ambitnych planów inwestycyjnych. Rada Państwa uznała tę kontrolę za jedno ze swoich pilnych zadań, i zapowiedziała, że audytorzy przejdą intensywne szkolenie, by już w tym tygodniu mogli rozpocząć pracę.

Zdaniem Zhao Quanhou, szefa badań finansowych w Centrum Badań Kontroli Skarbowej, zarządzony audyt ma dostarczyć decydentom informacji na temat ryzyka załamania finansów państwowych i utorować drogę do reformy systemu finansowego.

Dodał, że w przypadku pozytywnych sygnałów naprawy finansów lokalnych samorządów, możliwe jest poluzowanie ograniczeń kredytowych, co jest oczekiwane przez władze lokalne, jako powtórny zwrot na ścieżkę wzrostu gospodarczego, ale to mało prawdopodobne.

Zhang Houqi, wiceprezes China Asset Management, napisał na swoim blogu, że kontrola ujawni wiele nieprawidłowości w księgach rachunkowych lokalnych samorządów, co będzie bardzo złą wiadomością dla rynku akcji, a nawet może doprowadzić do znaczącego załamania giełdy.

Zhang uważa, że bankructwo wielu inwestorów i straty finansowe firm są wysoce prawdopodobne. Najwięcej mogą stracić deweloperzy w średnich miastach (ok. 1 mln mieszkańców), gdzie realizowane są z dużym rozmachem projekty budowy osiedli mieszkaniowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Przełom w Chinach, zapowiadają wielkie zmiany Pekin jest zdeterminowany przeprowadzić restrukturyzację gospodarki, nawet za cenę spowolnienia wzrostu.
Chińska gospodarka hamuje. Zobacz, jak bardzo Do lamusa odeszły już lata, kiedy w Chinach poziom PKB odnotowywał dwucyfrowe wartości.
Chińskie firmy gotowe na przejęcia w Europie Coraz więcej firm z rejonu Azji i Pacyfiku zgromadziło środki na ekspansję zagraniczną, upatrując w tym najlepszy sposób na swój rozwój.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)