Notowania

reforma sądownictwa
19.11.2012 17:07

Gowin dementuje informacje o konieczności powtarzania spraw

Przygotowana przez resort sprawiedliwości reforma sądownictwa nie będzie skutkować ponownym rozpoczynaniem prowadzonych spraw - zapewnił Jarosław Gowin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

*Przygotowana przez resort sprawiedliwości reforma sądownictwa nie będzie skutkować ponownym rozpoczynaniem prowadzonych spraw - zapewnił Jarosław Gowin. Reorganizacja 79 sądów rejonowych nastąpić ma 1 stycznia 2013 r. *

Minister odniósł się w ten sposób do dzisiejszej publikacji _ Rzeczpospolitej _, która napisała, że reforma może spowodować, że 35 tysięcy trwających już procesów trzeba będzie zacząć od nowa. Według wyliczeń _ Rz. _ niewykluczone, że wskutek reformy trzeba będzie powtórzyć 5 tysięcy procesów karnych i blisko 30 tysięcy spraw cywilnych.

_ - Nie jestem specjalnie przejęty tą hiobową wizją, to jest wizja oparta na kompletnym nieporozumieniu. Chcę wszystkich uspokoić: żadnych spraw nie trzeba będzie powtarzać ani prowadzić od nowa. Ekspertyzy, którymi dysponuje ministerstwo, są w tej materii całkowicie jednoznaczne _ - powiedział Gowin.

Informacjom dziennika resort sprawiedliwości zaprzeczył także w wydanym w poniedziałek komunikacie.

_ W sprawach karnych, mimo planowanych zmian organizacyjnych, nadal orzekać będzie sąd właściwy miejscowo i rzeczowo. W związku z tym istnieje możliwość kontynuowania rozprawy, o ile nie nastąpi zmiana składu orzekającego. Także w sprawach cywilnych reorganizacja nie będzie skutkowała koniecznością ponownego prowadzenia spraw, a część spraw w tych sądach, które nie zostały zakończone do 31 grudnia 2012 r., będzie prowadzona w dalszym ciągu. Stosownie do art. 323 k.p.c. wyrok może być wydany jedynie przez sędziów, przed którymi odbyła się rozprawa poprzedzająca bezpośrednio wydanie wyroku _ - podano w komunikacie.

Ministerstwo zapewniło, że planowana reforma organizacyjna nie spowoduje negatywnych skutków społecznych i tym samym nie może być utożsamiana z ograniczeniem prawa obywateli do sądu. Wszystkie wydziały reorganizowanych jednostek przekształcone zostaną w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów, a ich budynki będą stanowiły siedziby nowo powstałych wydziałów zamiejscowych.

_ Zasada ciągłości rozpoznawania sprawy nie odnosi się do sądu, jako struktury organizacyjnej, ale do składu sędziowskiego, który wydaje wyrok _ - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z podpisanym w październiku przez Gowina rozporządzeniem od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich większych sądów. Pomysł wywołał sprzeciw samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia.

Propozycje Gowina od początku krytykowało m.in. PSL, którego posłowie złożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy. Zawiera on wyszczególnienie istniejących obecnie sądów wraz z ich okręgami; projekt miałby wejść w życie od nowego roku - tym samym uniemożliwiłby przewidzianą od 1 stycznia reorganizację sądów. Według ludowców Sejm, przyjmując obywatelską propozycję, zmieni _ upartą postawę _ ministra sprawiedliwości. Ponadto wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział, że zwróci się do rządu o cofnięcie rozporządzenia ws. reorganizacji małych sądów rejonowych.

Sejm zdecydował o skierowaniu projektu obywatelskiego do dalszych prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

W piątek Sejm odrzucił przedstawioną tydzień wcześniej informację ministra sprawiedliwości w sprawie reorganizacji. Za odrzuceniem informacji byli posłowie koalicyjnego PSL: tak zagłosowało 26 z nich; dwóch było nieobecnych. Podobnie zagłosowała cała opozycja: PiS, Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska. Przeciwko odrzuceniu informacji głosowali wszyscy obecni na sali posłowie PO (196) i poseł niezrzeszony.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozprawy będą znacznie krótsze? Gowin zapowiedział reformę i zmiany personalne Minister sprawiedliwości chce też przeprowadzić nowelizację kodeksu karnego.
CBA wykryło nadużycia w ministerstwie CBA podejrzeniu popełnienie przestępstwa przy zakupie budynków gdańskich sądów.
Minister: Mam rację, oczekuję lojalności Posłowie PO sprzeciwiają się pomysłom Jarosława Gowina. Kolejny rozłam w partii?
Tagi: reforma sądownictwa, Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz