Notowania

zmiany na gpw
25.07.2014 20:22

GPW: Decyzja o ewentualnej współpracy z Wiedniem możliwie szybko

To jeden z najważniejszych priorytetów - zapewnił Tamborski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Nowy prezes GPW Paweł Tamborski chce, żeby decyzja w sprawie ewentualnej współpracy z giełdą w Wiedniu zapadła możliwie szybko. Zapowiada też nowe zachęty i instrumenty dla emitentów i inwestorów, ale szczegóły przedstawi za kilka tygodni.

Dzisiaj dokończone zostało, przerywane wcześniej dwukrotnie, walne zgromadzenie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Tym samym wygasła kadencja dotychczasowego zarządu z prezesem Adamem Maciejewskim, a funkcję prezesa objął Paweł Tamborski, który w czwartek dostał zgodę na pełnienie tej funkcji od Komisji Nadzoru Finansowego.

GPW poinformowała w piątkowym komunikacie, że Rada Giełdy powołała Dariusza Kułakowskiego, Karola Półtoraka, Mirosława Szczepańskiego i Grzegorza Zawadę na stanowiska członków zarządu GPW nowej kadencji. Jego skład zaproponował Tamborski.

W przypadku Dariusza Kułakowskiego oraz Mirosława Szczepańskiego uchwała Rady Giełdy wchodzi w życie z dniem podjęcia. Byli oni członkami zarządu GPW poprzedniej kadencji.

Na powołanie do zarządu spółki dwóch nowych członków - Karola Półtoraka oraz Grzegorza Zawady - konieczna jest zgoda KNF.

Szczepański objął stanowisko wiceprezesa ds. operacji. Jest od lat związany z GPW, gdzie pełnił m.in. funkcje dyrektora Działu Notowań oraz dyrektora Działu Rozwoju i Współpracy Regionalnej. Od kwietnia 2013 r. był członkiem zarządu GPW.

Kułakowski został wiceprezesem ds. informatyki i technologii. Jest również wieloletnim pracownikiem GPW, gdzie był m.in. dyrektorem generalnym ds. technologii. Od kwietnia 2014 r. jest prezesem spółki WSE Commodities.

Zawada będzie wiceprezesem ds. strategii i rozwoju. Pracuje na rynku kapitałowym od 1996 r. Od stycznia 2012 r. pełni funkcję dyrektora Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Wcześniej pracował m.in. w Deloitte, Erste Bank, Nomura, RBS i HSBC.

Półtorak został wiceprezesem ds. finansów. Z krajowym rynkiem kapitałowym jest związany od 1999 r. W 2011 r. był wiceprezesem Domu Maklerskiego Banku Handlowego. Wcześniej pracował m.in. w UniCredit CAIB, PwC, Deutsche Bank Securities i Grant Thornton w Londynie.

Tamborski pytany w piątek przez dziennikarzy, czy giełda wymaga zmian, odpowiedział: _ Sytuacja giełdy jest dobra, poprzedni zarząd dał dobrą, mocną zmianę. Będę proponował nowe instrumenty i zachęty dla inwestorów i emitentów, ale o szczegółach poinformuję za kilka tygodni _.

Z kolei pytany o rozmowy GPW z giełdą w Wiedniu na temat połączenia obu podmiotów Tamborski odpowiedział: _ Sprawa Wiednia jest jednym z najważniejszych priorytetów. Chciałbym, żeby decyzje w tej sprawie zapadły możliwie szybko _.

Po zakończeniu walnego zgromadzenia rozpoczęło się posiedzenie Rady Giełdy, na którym Tamborski ma przedstawić swoje propozycje dotyczące składu nowego zarządu GPW.

W piątek akcjonariusze GPW wybrali nowy skład Rady Giełdy. Obok dotychczasowych członków: Wiesława Rozłuckiego, Marka Wierzbowskiego, Marka Słomskiego, Jacka Lewandowskiego i Dariusza Kacprzyka, wybrano też Piotra Piłata, dyrektora departamentu rozwoju rynku finansowego z Ministerstwa Finansów.

Wymaganych głosów akcjonariuszy nie uzyskali natomiast dwaj inni kandydaci do Rady Giełdy: prezes Izby Domów Maklerskich Waldemar Markiewicz oraz inwestor giełdowy Mariusz Patrowicz, będący kandydatem zgłoszonym przez akcjonariuszy mniejszościowych niebędących członkami giełdy.

Ponieważ - zgodnie ze statutem GPW - w skład Rady Giełdy powinien wchodzić przedstawiciel akcjonariuszy mniejszościowych niebędących członkiem Giełdy, w najszybszym możliwym czasie ma być zwołane NWZ GPW w celu jego wyboru.

Piątkowe walne zgromadzenie giełdy zatwierdziło też sprawozdanie finansowe za 2013 roku. Zgodnie z propozycją zarządu akcjonariusze zgodzili się na wypłatę 50,4 mln zł dywidendy, czyli 1,20 zł dywidendy na jedną akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 7 sierpnia, a jej wypłata nastąpi 26 sierpnia.

Tagi: zmiany na gpw, gpw, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz