Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grad będzie w Paryżu kusił prywatyzacją

0
Podziel się

Do 2011 roku resort skarbu chce sprzedać ponad 800 spółek. Prywatyzacja ma dać 9 mld euro.

Grad będzie w Paryżu kusił prywatyzacją
(kprm.gov.pl)
bDTGMCiJ

Minister skarbu Aleksander Grad zaprezentuje francuskim inwestorom w czwartek w Paryżu ofertę prywatyzacyjną spółek Skarbu Państwa. Według szefa resortu, Francja jest jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce.

Resort skarbu poinformował, że w ramach _ Planu prywatyzacji 2008-2011 _ chce sprywatyzować ponad 800 spółek z udziałem SP. Prywatyzacja ma przynieść budżetowi państwa łącznie ponad 9 miliardów euro.

_ - Polska jest coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych inwestorów. Jesteśmy świadomi, że po tym jak oparliśmy się kryzysowi gospodarczemu i jako jedyny kraj w Unii Europejskiej uzyskaliśmy w ubiegłym roku wzrost gospodarczy, zagraniczni inwestorzy jeszcze uważniej przyglądają się nam i rozważają ulokowanie swojego kapitału w Polsce _ - podkreślił cytowany w komunikacie szef resortu skarbu.

bDTGMCiL

Dodał, że Francja jest jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. - _ W naszym kraju jest ponad 800 firm z francuskim kapitałem. Nie ukrywam, że liczymy na dalszy rozwój współpracy pomiędzy naszymi krajami _ - zaznaczył Grad.

Do *największych inwestorów francuskich *w Polsce należą takie firmy jak: France Telecom, Casino, Carrefour, Credit Agricole, Societe Generale, Michelin, Lafarge, Saint-Gobain czy Accor.
Z informacji resortu skarbu wynika, że w latach 2001-2008 inwestycje francuskie w Polsce wzrosły o 90 proc. Ich łączna wartość na koniec 2008 roku wyniosła 20 mld euro.

MSP podało, że od 1990 r. do 2009 r. resort zawarł 35 transakcji sprzedaży udziałów i akcji należących do Skarbu Państwa z inwestorami z Francji. Łączna ich wartość przekroczyła 6,7 mld euro.

Według resortu, współpraca firm z Polski i Francji dotyczy kluczowych i przyszłościowych sektorów gospodarki. Pod koniec ubiegłego roku Polska Grupa Energetyczna podpisała z Electricite de France memorandum w sprawie rozpoczęcia współpracy w zakresie energii jądrowej.

bDTGMCiR

Prywatyzacja w 2010 roku:

Raport Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

bDTGMCjm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)