Notowania

enea
30.10.2009 09:33

Grad cały czas chce sprzedać spółkę Enea

Nie zamierza przy tym obniżać ceny za akcje energetycznego koncernu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Ministerstwo Skarbu Państwa nadal planuje sprzedaż 67,05% akcji grupy energetycznej Enea na rzecz inwestora branżowego i chce, by do transakcji doszło w 2010 r., poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

Wcześniej wiceminister skarbu Jan Bury sugerował, że sukces oferty publicznej PGE może skłonić MSP o zmiany planów co do Enei.

_ - Zapisaliśmy w naszej strategii, że dla Energi i dla Enei będziemy poszukiwali inwestora branżowego i tutaj się na razie nic nie zmieniło _ - powiedział Grad w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

ZOBACZ TAKŻE:
Fiasko prywatyzacji EneiBury powiedział wcześniej dziennikom _ Rzeczpospolita _ i _ Parkiet _, że popyt na akcje PGE pokazuje, że przyszłoroczny debiut Tauronu może być dużym sukcesem. Na pytanie czy wobec tego możliwa byłaby także sprzedaż akcji Enei za pośrednictwem warszawskiego parkietu, wiceminister odpowiedział: _ Rozważamy różne scenariusze _.

Grad tłumaczył, że dla _ higieny _ na rynku energetycznym _ dobrze by było, gdyby któraś z tych dużych spółek energetycznych miała inwestora branżowego, bo nic tak nie robi innym spółkom, jak konieczność rywalizacji _. Przypomniał jednocześnie, że taki sposób prywatyzacji planowany jest na 2010 rok także dla grupy Energa.

Minister powtórzył też, że MSP nie przewiduje obniżenia wyceny Enei.

ZOBACZ TAKŻE:
Kaczmarek: parcie na wyniki zabija prywatyzację.
W połowie października MSP podało, że w związku z powiadomieniem przez RWE AG, że podmiot ten nie złoży wiążącej oferty nabycia akcji spółki Enea w terminie wyznaczonym przez Skarb Państwa (do 15 października br.) oraz biorąc pod uwagę, że w obecnym postępowaniu w sprawie zbycia tych akcji nie brali udział inni potencjalni inwestorzy, podjęto decyzję o zakończeniu postępowania w sprawie zbycia walorów.

W połowie sierpnia niemiecka spółka energetyczna RWE AG została zaproszona przez MSP do kolejnego etapu negocjacji w sprawie sprzedaży akcji spółki energetycznej Enea przez Skarb Państwa.

Wcześniej MSP otrzymało dwie odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji w sprawie sprzedaży przez rząd 67,05% akcji Enei.

Według stanu na 31 marca br. (za raportem za I kw. 2009) najwięksi akcjonariusze spółki Enea to: Skarb Państwa (76,48%) a po przekazaniu akcji pracowniczych (67,05%), Vattenfall AB (18,67%), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (2,50%), Enea SA (0,26% - akcje nabyte w ramach opcji stabilizacyjnej), zaś pozostali akcjonariusze posiadali 2,09%.

Tagi: enea, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz