Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grad: Inwestorzy Lotosu na przełomie roku

0
Podziel się:

Szef resortu skarbu poinformował, że może zrezygnować z wypłaty tegorocznej dywidendy dla dobra interesów finansowych koncernu.

Grad: Inwestorzy Lotosu na przełomie roku
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEKwKxhh

**Lista potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem akcji Grupy Lotos powinna być znana na przełomie 2011 i 2012 roku - zapowiedział skarbu Aleksander Grad.

- _ Będziemy znali też warunki i dopiero wtedy cała Rada Ministrów będzie decydowała, czy zmienić strategię dla tego sektora i ten projekt zatwierdzić, czy nie _ - stwierdził szef resortu skarbu.

Zastrzegł, że prywatyzacja Lotosu zostanie przeprowadzona na warunkach wypracowanych w grupie. - _ Chcemy, szukając nowego inwestora, wprowadzić Grupę Lotos do jeszcze większej ligi europejskiej i światowej po to, aby z większym dostępem do złóż, technologii i rynków firma się rozwijała _ - podkreślił.

bEKwKxhj

Jednocześnie dodał, że nie ma sensu prywatyzować Lotosu, jeżeli warunki te nie zostaną spełnione przez potencjalnych inwestorów. Grad poinformował, że wstępne oferty inwestorów na zakup akcji będą znane już za kilka tygodni, _ później powstanie krótka lista _. Następnie inwestorzy będą badać spółkę.

- _ Nie chcemy robić nic na wyścigi, bo to jest zbyt poważne przedsięwzięcie; trzeba to zrobić jak najlepiej _ - podkreślił. Jak dodał, warunki dla przyszłego inwestora określa przyjęta w listopadzie przez spółkę strategia rozwoju. Przewiduje ona m.in. ogromne, _ liczone w miliardach dolarów inwestycje w wydobycie. To musi być inwestor długoterminowy, który będzie budował wartość firmy w Polsce, z siedzibą w Gdańsku _ - powiedział minister. Zaznaczył, że _ jeżeli będziemy mówili o inwestorze strategicznym to nie będziemy tego robili na raty, to będzie jedna transakcja, czyli sprzedanie 53 proc. akcji Skarbu Państwa _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grupa;lotos;nie;wyplaci;dywidendy,99,0,802147.html) Grupa Lotos nie wypłaci dywidendy?
Poinformował też, że na Walnym Zgromadzeniu Wspólników w czerwcu zapadnie decyzja w sprawie dywidendy spółki. Dodał, że _ Ministerstwo Skarbu Państwa nie chce być pazerne na dywidendę z Grupy Lotos i weźmie pod uwagę potrzeby finansowe tej spółki _.

Resort skarbu zaprosił pod koniec października ubiegłego roku inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących około 53 proc. kapitału zakładowego. Na początku marca trzy firmy poprosiły ministerstwo o przedłużenie terminu na składanie ofert wstępnych do 29 kwietnia. MSP ma poinformować do 13 maja o swojej decyzji w sprawie rozpatrzenia odpowiedzi złożonych przez inwestorów.

bEKwKxhp

Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju. Strategia Grupy Lotos zakłada 1,2 mln ton ropy wydobycia własnego w 2015 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t39602.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lotos;dla;rosjan;tusk;nie;wyklucza,121,0,801913.html) Lotos dla Rosjan? Tusk nie wyklucza Szef rządu uważa, że nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie _ nie _ inwestorom z jakiegokolwiek kraju
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t21875.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;lotosu;potrwa;dluzej,190,0,790974.html) Prywatyzacja Lotosu potrwa dłużej Resort skarbu po raz kolejny przesunął termin składania ofert kupna 53,2 proc. akcji Lotosu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t83645.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kiepski;styczen;ale;grad;spokojny,150,0,769174.html) Kiepski styczeń. Ale Grad spokojny Minister wierzy, że ze sprzedaży firm państwo pozyska 15 mld złotych.
bEKwKxhK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)