Notowania

stocznie
27.08.2009 15:45

Grad nie widzi swoich błędów. "To jest trudny proces"

Minister wątpi, czy sprawa zakończy się do 31 sierpnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*_ - Nie uchylam się od odpowiedzialności w sprawie stoczni za ostatnie dwa lata. Jednak nikt nie może mi zarzucić bezczynności - _ powiedział minister skarbuAleksander Grad. *

_ - To jest tak trudny proces, że jest go bardzo trudno zakończyć jakimkolwiek sukcesem, szczególnie biorąc pod uwagę obecną sytuację w sektorze stoczniowym na świecie _ - podkreślił szef resortu skarbu.

_ - Zdarza się, że kupujący napotyka na takie trudności, których wcześniej nie przewidział. Proszę nie mieć pretensji do rządu, że ktoś, kto wylicytował, ma dzisiaj z jakiś powodów problemy ze zrealizowaniem do końca tego kontraktu _ - podkreślił minister.

Dotychczasowy inwestor stoczni fundusz *Stichting Particulier Fonds Greenrights *nie wpłacił do wyznaczonego terminu pieniędzy za majątek zakładów.
Projekt przejęcia po nim praw do stoczni bada rządowy Qatar Investment Authority (QIA). Decyzje ma podjąć do końca sierpnia.

Grad dodał, że jest to _ problem czysto finansowy, gospodarczy inwestora _, spowodowany trudną sytuacją w przemyśle stoczniowym. Inwestor zastanawia się, czy kapitał który zaangażuje w stocznie zwróci się w ciągu najbliższych 10-15 lat.

_ - Jeżeli ktoś z państwa jest w stanie wskazać jedno nasze przewinienie, że coś zaniechaliśmy, że mogliśmy dodatkowo coś zrobić, to proszę to wskazać. Wszystko co jest możliwe zrobiliśmy i dalej czynimy _ - mówił Grad na spotkaniu z sejmową komisją skarbu.

Minister zaznaczył jednak, że _ nie jest optymistą, jeśli chodzi o zakończenie tego procesu do 31 sierpnia _.

Marek Suskiz PiS uznał przedstawiane przez ministra informacje o stoczniach za _ opowiadanie bajek dla grzecznych dzieci _. - _ Liczymy na cud, że inwestor się znajdzie, a Komisja Europejska nie nakaże upadłości i pokawałkowania stoczni. Dzisiaj poszukuje się państwowego inwestora z Kataru, który może przejąć stocznie - to jest chwytanie się brzytwy przez tonącego _ - podkreślił.

| PRYWATYZACJA POD LUPĄ NIK. LATA 2005-07 |
| --- |
| Sejmowa komisja skarbu rozpatrzyła również informację NIK o wynikach kontroli restrukturyzacji i prywatyzacji sektora przemysłu stoczniowego w latach 2005-2007. Izba negatywnie oceniła rządy, Agencję Rozwoju Przemysłu, Korporacje Polskie Stocznie oraz zarządy stoczni Gdańsk, Gdynia i Szczecin odpowiedzialne za restrukturyzację i prywatyzację w tym okresie. _ W _ tym okresie - zdaniem NIK - _ zaniechano realizacji rządowego programu działań konsolidacyjnych sektora stoczniowego _, a także część pomocy publicznej została udzielona zakładom bez zgody Komisji Europejskiej. Z wyliczeń kontrolerów wynika, że w latach 2005-2007 stoczniom w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie udzielono pomocy publicznej w wysokości ok. 4 mld zł. |

Tagi: stocznie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz