Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grad o dywidendach. Budżet zasili prawie 2,8 mld zł

0
Podziel się:

Minister skarbu zapowiada, że prawie uda się zrealizować plan.

Grad o dywidendach. Budżet zasili prawie 2,8 mld zł
(PAP/Radek Pietruszka)

- _ Nie uda się w tym roku zrealizować planowanych dochodów z dywidend w wysokości 2,87 mld zł, ale będziemy blisko tego poziomu _- powiedział minister skarbu Aleksander Grad.

_ - Każda spółka przez nas jest analizowana. Analizujemy rekomendacje rad nadzorczych, w maju-czerwcu, kiedy będą odbywały się walne zgromadzenia akcjonariuszy spółek, będą zapadały ostateczne decyzje _ - powiedział Grad w telewizji TVN CNBC.

Zdaniem ministra będzie większy problem niż w 2008 roku ze zrealizowaniem dochodów z dywidend, bo wyniki w kluczowych spółkach są dużo gorsze. Ale - jak zapewnia - nie są one aż tak złe, żeby mówić o braku dywidend._ - Myślę, że ok. 2,8 mld zł, jakie mamy zaplanowane w budżecie, w całości nie zrealizujemy, ale będziemy blisko _ - poinformował Grad.

Ministerstwo Skarbu Państwa spodziewa się dywidendy z zysku KGHM za 2008 rok, mimo że spółka zakłada w swoim budżecie pozostawienie pieniędzy w firmie.

_ - W przypadku KGHM nie ma naszej decyzji, że nie będzie dywidendy. Myślę, że będzie, tylko zobaczmy jakiej wysokości _ - powiedział Grad.

Pozycję zasilą też odłożone przez lata zyski Giełdy Papierów Wartościowych._ _

59,36 proc.
tyle akcji Pekao SA ma UniCredit
do Skarbu Państwa należy 3,96 proc. akcji polskiego banku.

_ - Istotne jest również to, co wynika z porozumienia z UniCredit, jeśli chodzi o sprzedaż akcji Pekao SA. Otrzymaliśmy 300 mln, otrzymamy dodatkowe pieniądze za chwilę, w ramach tej umowy. To też jest klasyfikowane jako dochód dywidendowy _ - powiedział.

_ - UniCredit zobowiązał się zapłacić Skarbowi Państwa w pierwszym podejściu 300 mln zł, w zależności od ceny akcji w połowie roku może to być kwota ok. 150 mln zł _ - dodał minister.

UniCredit zapłacił 300 mln zł za odstąpienie od umowy z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie kupna akcji banku Pekao SA będących własnością Skarbu Państwa. Dodatkowo udzielił SP opcji europejskiej typu put spread na dzień 30 czerwca 2009 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)