Notowania

pgnig
10.02.2010 09:28

Grad: Rząd zatwierdzi ustalenia w sprawie gazu z Rosji

Umowa przewiduje przedłużenie kontraktu do 2037 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Umowa pomiędzy Polską a Rosją przewiduje przedłużenie kontraktu jamalskiego na dostawy gazu do 2037 r.

Minister skarbu Aleksander Grad (na zdjęciu) potwierdził, że rząd przyjmie dziś w trybie obiegowym końcową instrukcję negocjacyjną w sprawie zatwierdzenia umowy gazowej z Rosją. Minister, który był gościem Salonu Politycznego Trójki przyznał, że decyzja zapadnie wcześniej niż decyzje korporacyjne.

Zawarte przed niespełna dwoma tygodniami w Moskwie porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu jamalskiego na dostawy gazu do 2037 roku. Zakłada także możliwość zwiększenia dostaw błękitnego paliwa do naszego kraju do blisko 10 miliardów 200 milionów metrów sześciennych rocznie. Oprócz tego w dokumencie jest o mowa o tranzycie gazu przez Polskę do 2045 roku.

[

Gudzowaty: Można kupić wszystko, nawet ustawę! ]( http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/gudzowaty;mozna;kupic;wszystko;nawet;ustawe,255,0,544255.html )
Jedną z kwestii spornych była sprawa Europolgazu, czyli operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Głównymi udziałowcami tej spółki są Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom. Chodziło między innymi o kwestię opłat za przesył gazu przez Polskę, a także zaległości strony rosyjskiej z tym związane. Z wypowiedzi przedstawicieli resortu skarbu wynika, że sprawę udało się załatwić kompromisowo.

Zawarte w Moskwie porozumienie jest warunkowe. Strony zobowiązały się, że w ciągu dwóch tygodni uzyskają odpowiednie zgody koroporacyjne. Termin mija jutro (czwartek 11 lutego).

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Prasa w Rosji: Nie ma rabatu na gaz dla Polski ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prasa;w;rosji;nie;ma;rabatu;na;gaz;dla;polski,116,0,582004.html )
* [ Umowa gazowa z Rosją - zyski i zagrożenia ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;-;zyski;i;zagrozenia,119,0,581751.html )
* [ Zagraniczne firmy szukają potężnych złóż gazu ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/zagraniczne;firmy;szukaja;poteznych;zloz;gazu,87,0,581207.html )

Tagi: pgnig, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz