Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grad spotka się ze stoczniowcami

0
Podziel się:

Minister Skarbu ma wytłumaczyć sprawę opóźnienia płatności za majątek stoczni.

Grad spotka się ze stoczniowcami
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W środę ma dojść do spotkania ministra skarbuAleksandra Gradaze związkowcami stoczni Gdynia i Szczecin. Resort przesłał pismo w tej sprawie do stoczniowców. Deklarują oni chęć spotkania z ministrem.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział, że minister Grad przesłał w piątek pismo do związkowców stoczni Gdynia i Szczecin. W liście szef resortu przedstawił stan zaawansowania prac nad projektem sprzedaży majątku obu zakładów oraz zaprosił związkowców na spotkanie - wyjaśnił Gawlik.

_ - Jeżeli strona społeczna uzna takie spotkanie za zasadne, to dojdzie do niego w środę _ - dodał wiceminister. Związkowcy mają czas na odpowiedź do poniedziałku, do godziny 15.

W liście do związkowców - do którego dotarła PAP - minister skarbu wyjaśnia, że inwestor stoczni Gdynia i Szczecin wystąpił z prośbą o wydłużenie terminu zapłaty za ich majątek do 17 sierpnia.

_ Z uwagi na informacje, które dotarły do banków finansujących to przedsięwzięcie, inwestor - na ich na wniosek - wystąpił z prośbą o wydłużenie terminu zapłaty do 17 sierpnia 2009 roku. Wyżej wymienione perturbacje nie zatrzymały jednak prac inwestora, związanych z przygotowaniem się do wznowienia produkcji stoczniowej. Założona przez niego spółka w chwili obecnej, nie czekając na fizyczne przejęcie aktywów, wykonuje wszelkie prace mające na celu możliwie jak najszybsze przystąpienie do produkcji statków _ - czytamy w liście.

Minister skarbu zapewnia, że _ zarówno on osobiście, jak i podległe mu służby dołożą wszelkich możliwych starań w celu pozytywnego zakończenia procesu _.

Jacek Kantor z zakładowej _ Solidarności '80 _ w Stoczni Szczecińskiej Nowa zapewnił, że związkowcy przyjmą zaproszenie na spotkanie z ministrem Gradem. - _ Będziemy prosić, by w spotkaniu wziął również udział prezes Polskich Stoczni Jan Ruurd de Jonge. Chcemy, by potwierdził on, że transakcja zostanie sfinalizowana, a inwestor wystąpił jedynie o dodatkowy audyt _ - powiedział Adamski.

Sprzedaż polskich stoczni
*Polskie Stocznie zarejestrowane przez sąd * Polskie Stocznie, które będą właścicielem majątku stoczni Gdynia i Szczecin, zostały zarejestrowane przez sąd
*Stocznia Gdańsk uratowana. Szczecin i Gdynia niepewne * Komisja Europejska zatwierdziła plan restrukturyzacji Stoczni Gdańsk. Szczecin i Gdynia ciągle czekają natomiast na pieniądze nowego inwestora. Odłożył on zapłatę za ich majątek do 17 sierpnia.

Również przewodniczący stoczniowej _ Solidarności _ w stoczni w Gdyni Dariusz Adamski zapewnił przyjęcie zaproszenia na spotkanie z ministrem. _ - Oczekujemy jasnego i konkretnego komunikatu, jakie są powody braku wpłaty pieniędzy za majątek stoczni, szczególnie gdyńskiej, gdzie nie ma żadnych wątpliwości prawnych _ - powiedział. Dodał, że związkowcy chcą się również dowiedzieć, kiedy inwestor planuje _ reaktywację stoczni _.

Do 17 sierpnia główny inwestor stoczni Gdynia i Szczecin - Stichting Particulier Fonds Greenrights - ma przekazać pieniądze za ich majątek. Zgodnie z planem, miał to zrobić do 21 lipca. Wątpliwości inwestora wzbudził list od Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni, w którym napisano m.in., że stocznia w Szczecinie mogła być _ pralnią brudnych pieniędzy _. W czwartek resort skarbu przesłał wnioski do prokuratury i ABW, by zbadały powody wysłania przez Stowarzyszenie listu do głównego inwestora stoczni Gdynia i Szczecin.

W piątek spółka Polskie Stocznie poinformowała, że główny inwestor stoczni Gdynia i Szczecin nie zamierza wycofać się z transakcji zakupu ich majątku. Przyznała, że inwestor poprosił jedynie resort skarbu o przesunięcie terminu zapłaty za majątek stoczni do 17 sierpnia. Polskie Stocznie podały, że list od Stowarzyszenia wpłynął na potrzebę wydłużenia tego terminu, a informacje w nim podane są obecnie analizowane przez inwestora.

W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe aktywa stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje banku Qatar Islamic Bank. Inwestor ma zapłacić za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio - ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł. 25 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oficjalną zgodę na sprzedaż tych aktywów, potrzebną dla podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Stichting Particulier Fonds Greenrights jest jedynym udziałowcem spółki Polskie Stocznie. Natomiast QInvest jest inwestorem w tej spółce.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)