Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Graś zapewnia, że premier odniesie się do raportu ws. memorandum

0
Podziel się:

Raport przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza trafił na biurko szefa rządu.

Graś zapewnia, że premier odniesie się do raportu ws. memorandum
(Paweł Skraba/Reporter)
bESuqMkB

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że premier Donald Tusk prawdopodobnie w czwartek lub piątek odniesie się do raportu o okolicznościach podpisania memorandum przez EuRoPol Gaz i Gazprom.

- _ Premier najdalej dziś wieczorem zapozna się z nim i mam nadzieję, jeśli oczywiście kalendarz premiera na to pozwoli, podzieli się refleksjami na temat raportu, mam nadzieję, że w czwartek lub piątek _ - powiedział Graś w środę w TVN24. Jak dodał, Tusk przedstawi informację o analizie zawartej w raporcie.

Raport przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza trafił we wtorek na biurko szefa rządu.

bESuqMkD

- _ Raport jest analizą procesów decyzyjnych, które w poszczególnych instytucjach i miejscach związanych z tym tematem (memorandum) się odbywały i procesów komunikacji między spółkami skarbu państwa, poszczególnymi resortami _ - powiedział rzecznik rządu.

Graś przyznał, że nie zna treści raportu. - _ Premier odniesie się do tego raportu, zobaczymy, czy będą to konsekwencje personalne, czy będą to konsekwencje np. w postaci decyzji poprawiających przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi instytucjami _ - zaznaczył. Jak dodał, ważna jest kwestia w jakiej instytucji i na jakim etapie, utknęła wiedza o memorandum.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/213/74965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/falstart;gazpromu;w;polsce,245,0,1283573.html) *Gazety krytykują Gazprom. Przez Polskę * Falstart Gazpromu - tak Wiedomosti tytułują materiał poświęcony budowie na terytorium Polski magistrali gazowej.

- _ Memorandum o wzajemnym zrozumieniu _ dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację podpisali na początku kwietnia w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut.

bESuqMkJ

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu (spółki eksploatującej polski odcinek gazociągu jamalskiego) są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji).

Zarówno EuRoPol Gaz, jak i PGNiG zapewniały, że podpisany dokument nie przesądza o budowie drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa mówiła dziennikarzom, że memorandum nie dotyczy budowy inwestycji i nie ma w nim żadnych zobowiązań.

Następnego dnia po podpisaniu memorandum premier Tusk mówił, że nic o tym nie wie. Później minister skarbu oświadczył, że to jedynie porozumienie techniczne, a nie umowa, która zobowiązywałaby kogokolwiek do rozpoczęcia budowy.

Natomiast wicepremier Janusz Piechociński, który przebywał w tym czasie w Petersburgu, powiedział, że polski rząd czeka na szczegóły rosyjskiej propozycji, które mają być za pół roku, a potem zajmie stanowisko zgodne z interesami i bezpieczeństwem Polski, również w kontekście członkostwa w UE.

bESuqMkK
Czytaj więcej w Money.pl
Schetyna: Komuś zabrakło wyobraźni Nie doceniono politycznej wagi memorandum gazowego - uważa Grzegorz Schetyna.
Komisja gospodarki z klauzulą niejawności Ministerstwo skarbu reprezentował wiceminister Paweł Tamborski, była też prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa i prezes EuRoPol Gazu Mirosław Dobrut.
"Zaćwierkał" o raporcie w sprawie Gazpromu W dokumencie mają się znaleźć wszystkie okoliczności towarzyszące podpisaniu memorandum przez EuRoPol Gaz i Gazprom. Trafi na biurko premiera najpóźniej we wtorek.
bESuqMle
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)