Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja bliska bankructwa? Rating znowu w dół

0
Podziel się:

Standard & Poor's obniżył wczoraj rating Grecji z B do CCC.

Grecja bliska bankructwa? Rating znowu w dół
(PAP/EPA)

Standard & Poor's obniżył wczoraj rating Grecji z B do CCC, wskazując na _ znaczny wzrost prawdopodobieństwa _, że kraj ten utraci zdolność spłacania przynajmniej części długów.

Rating D, do którego zbliżyła się teraz Grecja, oznacza utratę zdolności płatniczej i kredytowej, czyli bankructwo. Rating CC jest już nazywany _ śmieciowym _.

W zeszłym tygodniu rząd Grecji ujawnił program oszczędnościowy, zakrojony na 28 miliardów euro do 2015 roku. Program ten - jak się powszechnie uważa - jest niezbędny, żeby Grecja mogła otrzymać piątą transzę pakietu ratunkowego MFW i UE, uzgodnionego w maju 2010 roku. Wartość tego pakietu to 110 miliardów euro. Obniżając rating Grecji, Standard & Poor's wskazał na wzrost czynników ryzyka związanych z tym pakietem ratunkowym.

Ateny zarzuciły firmie ratingowej, że nie wzięła pod uwagę starań UE i MFW o znalezienie rozwiązania dla greckiego kryzysu zadłużenia. Resort finansów wydał oświadczenie, w którym wyraził opinię, że Standard & Poor's nie wziął też pod uwagę działań rządu greckiego, który stara się uniknąć jakichkolwiek problemów dotyczących zobowiązań kontraktowych Grecji. W oświadczeniu napisano ponadto, że firma ratingowa nie wzięła pod uwagę wspólnej dla wszystkich Greków _ woli planowania naszej przyszłości wewnątrz strefy euro _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t92628.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/swiatowa;gospodarka;nad;przepascia;sprawdz;ile;za;to;zaplacisz,136,0,814984.html) Światowa gospodarka nad przepaścią. Sprawdź, ile za to zapłacisz Money.pl analizuje, jak kłopoty świata odbiją się na życiu Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t98688.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wall;street;grecja;znow;pociagnela;w;dol;indeksy,238,0,632558.html) Wall Street: Grecja znów pociągnęła w dół indeksy Mimo dobrego startu, dwa z trzech głównych wskaźników zakończyły sesję pod kreską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/90;mld;euro;na;ratunek;dla;eurobankruta,97,0,848737.html) 90 mld euro na ratunek dla eurobankruta? Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaapelował o poparcie dla nowego pakietu pomocy finansowej dla zadłużonej Grecji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)