Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja nie osiągnie celów, od których zależna pomoc

0
Podziel się:

Deficyt w tym roku wyniesie 8,5 proc. PKB zamiast zakładanych 7,6 proc.

Grecja nie osiągnie celów, od których zależna pomoc
(PAP/EPA)

Grecja nie osiągnie założonych celów redukcji deficytu budżetowego na lata 2011-12, mimo przyjętego programu oszczędnościowego - zakomunikowało greckie ministerstwo finansów.

Na zdj. Grecy protestujący przeciwko reformom

Według przyjętego w niedzielę przez rząd projektu budżetu na rok 2012, deficyt w roku bieżącym wyniesie 18,7 mld euro, czyli 8,5 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB) zamiast zakładanych 17,1 mld, czyli 7,6 proc. PKB.

Co więcej, w komunikacie ministerstwa finansów podkreślono, że tegoroczny deficyt uda się utrzymać na poziomie 8,5 proc. jedynie _ jeśli władze państwowe i obywatele udzielą właściwej odpowiedzi _.

Spodziewany deficyt budżetowy na rok 2012 określono na poziomie 14,6 mld euro (6,8 proc. PKB) czyli większym niż przewiduje program oszczędnościowy (6,5 proc. PKB). Okazało się bowiem, że gospodarka kurczy się w tempie szybszym niż przewidywano.

Rząd zakłada obecnie, że PKB Grecji zmniejszy się w tym roku o 5,5 proc. (wobec wcześniejszych przewidywań 3,8 proc.) a w roku przyszłym o 2-2,5 proc.

Wskaźniki te - jak podkreśla Reuters - są zgodne z przewidywaniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), ale znacznie gorsze od przewidywań, które legły u podstaw określenia wieloletniej pomocy dla Grecji w wysokości 110 mld euro Przewidywano wówczas nawet, że przyszłym roku gospodarka grecka wzrośnie o 0,6 proc.

W lipcu tego roku Grecji obiecano dodatkową pomoc w wysokości 109 mld euro, ale szczegółów porozumienia w tej sprawie jeszcze nie ustalono.

Sprawdź aktualne notowania EUR
Ekonomiści oceniają, że większy od prognozowanego deficyt w tym roku oznacza, że Grecja będzie potrzebować prawie 2 mld euro dodatkowo tylko po to, aby sfinansować bieżące wydatki. Oznacza to, że przyjęte niedawno przez rząd drastyczne środki oszczędnościowe, takie jak podwyżki podatków i cięcia wynagrodzeń, mogą okazać się niewystarczające.

Rząd grecki nie ukrywa frustracji z powodu niedostatecznej ściągalności zobowiązań podatkowych i obaw, że obywatele - niezadowoleni z cięć wynagrodzeń i równoczesnego wzrostu obciążeń podatkowych - odmówią ich ponoszenia. W kraju mnożą się apele o niepłacenie dodatkowego podatku od nieruchomości ukrytego w rachunkach za prąd i to pomimo zapowiedzi firm energetycznych, że właściciele nieruchomości uchylający się od dodatkowych opłat będą pozbawiani dopływu energii.

Grecja zobowiązała się wobec trojki, poza podwyżkami podatków i cięciami wynagrodzeń pracowników publicznych, do zmniejszenia ich liczby o 25 proc. do roku 2015.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Problem grecki w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t157486.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grecja;zapewnia;ze;przeprowadzi;reformy,250,0,923642.html) Grecja zapewnia, że przeprowadzi reformy Premier Grecji zapowiada, że wbrew protestom obywateli kraj jest gotowy do dużych oszczędności, by wyjść z kłopotów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pawlak;grecje;trzeba;uwolnic;z;zadluzenia;ale;nie;pompujac;pieniadze,245,0,922357.html) Pawlak ma plan dla Grecji. Stop pomocy Restrukturyzacja długu Grecji może być bardziej skutecznym rozwiązaniem, niż dalsze wsparcie finansowe tego kraju - pisze polski wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak na łamach niemieckiego dziennika Die Welt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t94165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating;grecji;znow;obnizony;jest;juz;najnizszy;na;swiecie,100,0,882020.html) Pogrążą Grecję? Najgorsza na świecie Agencja Standard & Poor's znowu obniżyła rating długoterminowego zadłużenia Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t46848.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;pomoga;grecji;firmy;chca;inwestowac,111,0,881775.html) Niemcy pomogą Grecji, ale stawiają warunki Niemieckie firmy są gotowe inwestować i wspomóc wzrost gospodarczy bankruta.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)