Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
05.08.2012 14:19

Grecja pod naciskiem. MFW chwali postępy

Nowy pakiet ma dać 11,5 mld euro oszczędności. W grę wchodzą obniżki pensji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

- _ Rozmowy przedstawicieli trojki z władzami Grecji przyniosły postęp _- powiedział ekspert Międzynarodowego Funduszu Walutowego Poul Thomsen, uczestniczący w przygotowaniu nowego pakietu środków mających dać 11,5 mld euro oszczędności.

[na zdjęciu: protest pracowników banków w Atenach]

- _ Osiągnęliśmy znaczny postęp, wrócimy do Aten na początku września _ - powiedział mediom Thomsen po spotkaniu z greckim ministrem finansów Jannisem Sturnarasem i ministrem pracy Jannisem Wrucisem.

Greccy ministrowie rozpoczęli rano w Atenach spotkania z ekspertami wierzycieli trojki Poulem Thomsenem, Klausem Masuchem (Europejski Bank Centralny) i Matthiaswm Morsem z Unii Europejskiej w sprawie programu oszczędności na lata 2013-14.

Eksperci trojki od dwóch tygodni naciskają, by grecki rząd koalicyjny zastosował nowe cięcia w wydatkach publicznych, obejmujące zmniejszenie pensji i emerytur.

Środki te są - według wierzycieli - warunkiem wstępnym uruchomienia transzy w wysokości 31,5 mld euro dla Grecji z drugiej pożyczki w wysokości 130 mld euro. Pogrążona w długach Grecja jest uzależniona od pomocy partnerów ze strefy euro i MFW. Dwa pakiety pomocy dla Aten wynoszą około 240 mld euro na lata 2010-2014.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecki wielki plan. Tak chcą pokonać kryzys Rząd w Atenach ujawnił, jak zamierza walczyć z głębszą niż zakładano recesją.
Grecja zbankrutuje we wrześniu. Tak twierdzą Niemcy Już wiadomo, że 130 mld euro pomocy dla kraju nie wystarczy. Na więcej Grecja nie powinna liczyć.
Grecja wyjdzie ze strefy euro w 2013 roku? Ekonomista, który przewidział kryzys finansowy, uważa, że nadchodzący rok będzie dużo gorszy niż 2008.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz